Nedeľa 07.06.2020
Dnes má meniny 
Róbert
°C
19.03.2019 12:35

Trenčianska župa v priebehu roka obnoví cyklistické značenie na takmer 170 kilom


Ilustračná snímka


V poradí už piaty rok po sebe Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) investuje finančné prostriedky do obnovy značenia cykloturistických a turistických trás v kraji. K známym historickým i prírodným lokalitám tak aj tento rok nasmerujú nové cyklosmerovníky a obnovené maľované značenie.


Drobnú cyklistickú i turistickú infraštruktúru začal kraj postupne obnovovať pred piatimi rokmi. Odvtedy sa vďaka spolupráci Trenčianskej župy, Slovenského cykloklubu a Klubu slovenských turistov podarilo v kraji úspešne obnoviť značenie na približne 1 760 km cyklistických a turistických trás. „Teší ma, že župa každoročne dokáže vyčleniť zo svojho rozpočtu zvlášť 20 tisíc eur na obnovu cyklistického značenia a ďalších 20 tisíc eur na obnovu turistického značenia. Takýmto spôsobom sa snažíme zatraktívniť i menej významné trasy vedúce krásnou prírodou Trenčianskeho kraja a zároveň cyklistom i peším turistom uľahčiť orientáciu v teréne. Tento rok plánujeme obnoviť značenie napríklad na cyklotrase vedúcej k Vršateckému hradu či cyklistickú trasu v okolí Považského Inovca,“ priblížil trenčiansky župan Jaroslav Baška.

Župa plánuje obnoviť značenie celkovo na 12 cyklotrasách s dĺžkou takmer 170 km

Najdlhším cyklistickým úsekom, ktorého značenie prejde tento rok obnovou, je skoro 49 km dlhý úsek Kálnica – Kulháň vedúci okolo Považského Inovca. Tešiť sa na nové cykloturistické značenie môžu aj obľúbenci lokalít dýchajúcich históriou. V blízkosti miesta posledného odpočinku významného rodáka z Trenčianskeho kraja Milana Rastislava Štefánika, ktorého 100. výročie tragického úmrtia si tento rok pripomíname, obnoví Trenčianska župa cyklistické značenie až na dvoch úsekoch. Prvý z nich vedie z mesta Brezová pod Bradlom na Bradlo k majestátnej Mohyle M. R. Štefánika, druhý rovnako z Brezovej pod Bradlom do obce Priepasné. Značenie zamýšľa župa obnoviť aj na približne 19 km dlhej regionálnej cykloturistickej trase známej ako Žiarska radiála. Táto cyklotrasa, vedúca upravenými lesnými cestami mimo dosahu dopravných prostriedkov, sa nachádza v regióne hornej Nitry, kde spája mesto Prievidza so sedlom Štyri chotáre. „Na jednotlivých legálne vyznačených cyklotrasách bude obnova značenia spočívať v osadení nových cyklosmerovníkov, doplnia sa i chýbajúce a poškodené prvky cykloturistickej orientácie. Obnova sa dotkne aj maľovaného značenia. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa výroby a montáže prvkov cykloznačenia,“ uviedol župný cyklokoordinátor Dušan Holboj.

Okrem spomínaných trás sa nového cykloznačenia dočkajú aj takmer 20 km dlhá Javornícka cyklomagistrála a ďalších 7 úsekov cyklotrás: Chata pod Inovcom – Dubodiel (16,6 km), Bohunice – Krivoklát – Bolešov (19,7 km), Veľká Javorina – Podkozince – Topolecká (19 km), Pruské – Vršatské Podhradie – Červený Kameň (10,8 km), Odbočka k Vršateckému hradu (0,7 km), Spojka pri izbe (0,7 km), Papajské sedlo – Lazy pod Makytou (2,9 km).

V prípravnom štádiu je aj obnova turistického značenia

Spoločne s cyklistickým značením župa každoročne obnovuje aj značenie na turistických trasách. Inak tomu nebude ani tento rok. Aktuálne Odbor dopravy Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja pripravuje všetky potrebné podklady práve k obnove turistického značenia. Na ktorých turistických trasách a v akej dĺžke župa tento rok značenie obnoví, budeme čoskoro informovať.

Autor: (mp)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.09.2016
Výstup na 101 hradov a zámkov Slovenska
V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa uskutoční už 26. ročník výstupu na 101 slovenských hradov a zámkov.
viac
24.11.2017
Prvé kilometre Vážskej cyklomagistrály sú už realitou
Rok 2017 sa do cyklistických dejín Trenčianskeho samosprávneho kraja zapíše hrubým písmom. Na jeho území vznikajú historicky prvé kilometre megaprojektu Vážskej cyklotrasy, ktorá v dĺžke 100 km povedie naprieč celým samosprávnym krajom. O názve megaprojektu rozhodne verejnosť.
viac
13.01.2018
Trenčiansky hrad prilákal vlani viac ako 120 000 návštevníkov
Počas roka 2017 to na Trenčianskom hrade žilo. Návštevníci mali okrem zaujímavých podujatí možnosť nahliadnuť do zrekonštruovaných priestorov Matúšovej veže, či po desaťročí skontrolovať presnosť hodín na Matejovej veži.
viac
20.05.2019
Trenčianska župa v tomto roku obnoví turistické značenie na 24 trasách
Vďaka spolupráci medzi Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) a Klubom Slovenských turistov (KST) sa aj piaty rok po sebe obnoví turistické značenie a drobná infraštruktúra na turistických trasách až v šiestich okresoch kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.85 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %