Ilustračná snímka
Do slávnostného otvorenia zrekonštruovaného Južného opevnenia na Trenčianskom hrade zostáva presne týždeň. Priblížime si zopár nie úplne známych faktov, ktoré sa týkajú práve tejto časti hradu.
Vlastníkom Trenčianskeho hradu, dominanty Považia, je Trenčiansky samosprávny kraj. Vďaka cezhraničnému europrojektu, na ktorom spolupracovala župa s krajským mestom a mestom Bučovice, sa podarilo zrekonštruovať najmä južnú stranu hradieb. Čo ste o tejto časti hradu pravdepodobne nevedeli, nám prezradil historik a zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea Tomáš Michalík. „Južné opevnenie v sebe spája tradičné stredoveké prvky a na tú dobu progresívne časti. Napríklad predsunuté bašty. Jednou z nich je Mlynská veža, v ktorej je v súčasnosti umiestnená druhá pokladňa, a teda vstup na hrad. Južné opevnenie tvorí pomyselný most medzi stredovekom a novovekom, čo patrí k jeho najvýznamnejším pamiatkovým hodnotám,“ povedal Michalík. Vo východnej časti vonkajšej priekopy sa začiatkom 18. storočia nachádzal aj morový cintorín. „Je to veľmi smutný doklad o tom, čo sa v tých rokoch dialo v Trenčíne,“ doplnil.
Návštevníci sa počas prechádzky Južným opevnením vďaka osadeným informačným tabuliam dozvedia aj to, čo spája Trenčiansky hrad a talianskych renesančných majstrov, ktorí boli zapojení do rôznych prestavieb hradu.
Ak vás oslovili tieto historické fakty, pozrite si poučné video, ktoré vzniklo počas prechádzky južným opevnením.