Štefan Škultéty, primátor Turčianskych Teplíc a predseda sekcie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a kúpeľníctva Rady ZMOS.
Predsedovia odborných sekcií Rady ZMOS nám prezradili, ako vnímajú samosprávu v tomto volebnom období a čomu sa venujú ich sekcie. V aktuálnom vydaní Obecných novín odpovedá primátor Turčianskych Teplíc a predseda sekcie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a kúpeľníctva Rady ZMOS Štefan Škultéty.
Vláda má za sebou už viac ako 100 dní a venuje sa slovenskému predsedníctvu v Rade Európskej únie. Ako hodnotíte programové vyhlásenie vlády v oblasti, ktorej sa venuje vaša odborná sekcia?
- Z môjho pohľadu a skúseností nie je až také dôležité, čo sa píše vo vyhlásení, ale to, či sa to vôbec podarí uskutočniť. Pretože je veľa príkladov z minulosti, kde nakoniec dobré nápady zostali len na papieri.
V prípade cestovného ruchu a kúpeľníctva zostávam zatiaľ zdržanlivý a počkám si na konkrétne kroky a opatrenia. Avšak už samotný návrh rozpočtu na rok 2017 pre oblasť cestovného ruchu nevyvoláva príliš veľa optimizmu pre subjekty pôsobiace v oblastných organizáciách cestovného ruchu alebo subjekty priamo podnikajúce v turizme. Návrh rozpočtu počíta s výdavkami nižšími o 4 milióny eur v porovnaní s týmto rokom.
Ambícia znižovania regionálnych rozdielov je určite chvályhodná, ale výsledky tzv. akčných plánov pre tieto regióny sa ukážu až s odstupom času. Pomaly sa rozbieha aj IROP – Integrovaný regionálny operačný program. Určite by som uvítal oveľa väčšiu otvorenosť, pružnosť a menej byrokracie, aby sme prostriedky z tohto programu mohli čerpať čo najskôr.
Samospráva má za sebou 25 rokov od jej znovuobnovenia. Ako vnímate súčasnú podobu komunálnej politiky?
- Mestá a obce za toto obdobie prešli veľký kus cesty, ktorá často bola kľukatá, spojená s mnohými prekážkami. Po štvrťstoročí fungovania komunálnej politiky na Slovensku možno povedať, že to, čo platilo a aj prístupy k riešeniu problémov sú už dnes iné, ako boli pred 20 rokmi. Je čas niektoré veci prehodnotiť, upraviť a nanovo zadefinovať jednotlivé kompetencie medzi centrálnou vládou, vyššími územnými celkami a mestami a obcami.
Na sneme ZMOS boli schválené priority. Ktorej z nich sa venujete prioritne?
- Z hľadiska regionálneho rozvoja je kľúčové čerpanie eurofondov. Preto sa primárne chcem zamerať na zjednodušenie tohto procesu, aby podanie žiadosti ako aj následnú implementáciu projektu nesprevádzala taká rozsiahla byrokracia, ako je to dnes.
Ďalšou brzdou ekonomického rozvoja regiónov, a teda samospráv, je zákon o verejnom obstarávaní. Je nielen komplikovaný, administratívne náročný, ale aj zbytočne predlžuje proces realizácie investičného zámeru.
Čítajte v Obecných novinách č. 43-44/2016 na str. 4.