Ilustračná snímka (st).
Starostovia bratislavských mestských častí vyjadrujú vážne znepokojenie nad spôsobom práce Magistrátu hl. m. SR Bratislavy. Šéfovia miestnych samospráv to konštatujú v úvode svojho vyhlásenia, ktoré jednomyseľne schválili na pondelkovom rokovaní Regionálneho združenia MČ hl. m. SR Bratislavy.
"Vo vyhlásení starostovia pripomínajú, že dlhodobo upozorňujú na nekoncepčnú prácu magistrátu, nedodržiavanie lehôt, či iné vážne problémy na strane mesta. Dôsledkom tohto faktu sú podľa starostov chaotické rokovania zastupiteľstva hlavného mesta, ktoré nielenže trvajú niekoľko dní, ale často majú viacero pokračovaní," priblížila vyjadrenie starostov tlačová tajomníčka RZ Alžbeta Klesnilová.
Starostovia zároveň upozorňujú na nedoriešené viaceré vážne otázky, od zmeny štatútu mesta, solidaritu v prospech malých mestských častí až po celomestskú parkovaciu politiku. Aj z tohto dôvodu sa preto rozhodli aktívne vstúpiť do tvorby legislatívy hlavného mesta. Prvou iniciatívou v tomto smere je návrh na zmenu štatútu hlavného mesta, ktorý predpokladá, aby správu miestneho poplatku za rozvoj vykonávali samotné mestské časti. Primátora Bratislavy zároveň požiadali, aby bol tento návrh zaradený do programu rokovania najbližšej mestskej rady v stredu 14. septembra.
Podľa primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala toto vyhlásenie starostov svedčí o tom, že netancuje tak, ako oni pískajú. Ako tvrdí, ich návrh o miestnom poplatku za rozvoj neobsahuje žiadne čísla a ani analýzy. "Je to čistá politika. Ja som ich pozval na stretnutie a dal som im otázky, akú majú predstavu za svoju mestskú časť," povedal primátor.
Na margo rokovaní mestského zastupiteľstva skonštatoval, že poriadok vo vlastných radoch si musia urobiť poslanci. "Ja vediem zastupiteľstvo a som povinný udeliť každému slovo. Bohužiaľ, diskusie odrážajú politikárčenie a individuálne záujmy," podotkol Nesrovnal s tým, že zrejme nefunguje systém rokovania poslaneckých klubov i mestských komisií.