Ilustračná snímka: (tasr).
Ojedinelé knižné encyklopedické dielo Dejiny európskej fotografie (The History of European Photography) je uzavreté treťou časťou obsahujúcou obdobie rokov 1970 až 2000.
"Toto kolektívne dielo odborníkov z 36 krajín je dôležitý projekt, ktorý zahŕňa históriu fotografie 20. storočia. Po desiatich rokoch od začiatku práce sa nám ho podarilo dokončiť. Také niečo nemá žiadne iné výtvarné médium. Dohromady šesť kníh, vyše 2400 strán textu a takmer 1000 fotografií ponúka dosiaľ najkomplexnejší pohľad na vývoj a premeny fotografie aj v malých štátoch. Tým sme prelomili tradíciu historických textov berúcich do úvahy iba kultúru ekonomicky silných krajín. Naše knihy dokazujú, že fotografické kultúrne dedičstvo Európy je podstatne bohatšie, ako sa doteraz tvrdilo," na nedeľnej (6. 11.) prezentácii záverečnej časti fotografických dejín v Berlinke Slovenskej národnej galérie konštatoval editor encyklopédie a riaditeľ festivalu Mesiac fotografie Václav Macek.
Deň predtým toto rozsiahle knižné dielo prezentoval aj vo viedenskej Albertine za prítomnosti takmer 200 hostí z rôznych krajín Európy. Macek uviedol, že vydanie tretej časti encyklopédie je najdôležitejšou udalosťou prebiehajúceho 26. ročníka Mesiaca fotografie.
Encyklopédiu vydal Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave so svojim občianskym združením FOTOFO. V roku 2011 uviedli prvý diel za obdobie 1900-1938, v roku 2014 druhú časť 1939-1969, posledná časť mapuje históriu fotografie do konca tisícročia. Každý diel pozostáva z dvoch kníh rozdelených podľa abecedy krajín od Albánska až po Ukrajinu. Čiže popri doteraz najviac propagovaných západných fotografických veľmociach sú aj z málo známych krajín uvedené historické fakty a politické udalosti, ktoré ovplyvnili fotografiu, životopisy autorov i ďalšie textové a obrazové informácie.
V treťom diele je zo Slovenska uvedených 34 fotografov abecedne od Andreja Bána po Petra Župníka. Medzi nimi aj už nežijúci autori: Ľuba Laufová, Tibor Huszár, Ján Pavlík či Anton Podstraský.
Dejiny európskej fotografie vyšli v angličtine a sú určené ako edukačná pomôcka najmä pre odbornú verejnosť, vedeckých a pedagogických pracovníkov, kurátorov, galeristov, umelcov, fotografov, študentov a všetkých, ktorých zaujíma história fotografie.