Keramický vinič.
Umenie ľudových aj profesionálnych figuralistov je témou 9. ročníka medzinárodného podujatia pre odbornú verejnosť i milovníkov remesla a tradície. Osobitne sa venuje tvorbe národného umelca Ignáca Bizmayera, ktorý sa v tomto roku dožíva 95 rokov a stále tvorí z obyčajnej hliny krásu.
Keramická Modra oslavuje hlinu, na ktorej žijeme, s ňou späté remeslo, tradíciu i budúcnosť, ale aj poukazuje na to, čo súčasných majstrov trápi. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia sú odborné výstavy, seminár, tvorivé dielne, ukážky v točení na keramických kruhoch, medzinárodný keramický jarmok, v piatok večer hrnčiarsky bál a v sobotu popoludní štylizovaný sprievod - labovka. Atmosféru dotvárajú kulinárske špeciality, hudobný program, razenie pamätnej mince, divadielko a detské hry z čias našich predkov, ako sú guľôčky, koleso šťastia a drevený kolotoč. Medzinárodný odborný seminár na tému Figurálna tvorba v dielach ľudových a profesionálnych umelcov bude zároveň poctou 95-ročnému stále aktívnemu národnému umelcova keramikárovi Ignácovi Bizmayerovi. Podujatie je tradične súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
Keramický betlehem
Prvý slovenský keramický betlehem postupne budujú zo sponzorských darov dobrovoľníci v Modre. Prekrásnymi figúrami sa môžete pokochať počas Slávnosti hliny, výťažok z charitatívneho stánku Modranskej Besedy je určený na ďalšie figúrky. Odmenou pre darcov budú dobroty modranských gazdiniek a lokálnych pekární.
Súťaž o najkrajšie keramické kŕmidlo alebo napájadlo pre vtáčiky
V druhom ročníku súťaže hodnotí verejnosť, víťazi získajú v sobotu finančnú odmenu a ich diela budú vystavené v Komunitnej záhrade na Štúrovej č. 59 v Modre.
Historička a dobrovoľníčka Agáta Petrakovičová Šikulová objasňuje vznik figurálnej keramiky: „Prvé drobné plastiky, alebo figúrky vznikali, aby sa vyplnil voľný priestor v hrnčiarskych peciach a zabezpečil sa tak dobrý výpal. Figúrky plnili aj funkciu hračiek pre deti z hrnčiarskych stredísk. Išlo najmä o zvieratká - vtáčiky, koníky, prasiatka. Neskôr pribudli aj postavičky pastierov, ľudí v kroji a sedliakov.
Začiatkom 20. storočia sa figurálnej tvorbe začali venovať aj keramici v modranskej dielni, vyrástli tu také osobnosti ako napr. Ignác Bizmayer, Imrich Kóňa, alebo Michal Škarčák. Nasledovníkov našli v Mariánovi Liškovi, Drahošovi Chalánym alebo Jozefovi Frankovi. Ich tvorbu môžete obdivovať na výstavách sprevádzajúcich tohtoročnú Slávnosť hliny – Keramickú Modru.“
Obecné noviny č. 31-32/2017