Štvrtok 27.02.2020
Dnes má meniny 
Alexander
°C
24.09.2018 10:50

Rodiny v župných knižniciach ušetria


Ilustračná snímka: Považské múzeum v Žiline


Od 3. septembra sa už vo všetkých piatich knižniciach, ktorých zriaďovateľom je ŽSK, dajú vybaviť rodinné preukazy.


Náklady pri rodinnej registrácii sú nižšie o približne polovicu, pri viacčlenných rodinách ešte viac.

„Aj toto je jedno z prorodinných opatrení, ktorými vychádzame rodinám v ústrety. Zároveň ich chceme motivovať, aby chodili do knižníc, mali záujem požičiavať si a čítať knihy a využívať aj ďalšie knižničné služby. Knižnice nie sú jediné, budeme pokračovať a rodinné vstupné chceme zaviesť do všetkých našich kultúrnych zariadení,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

Pri rodinnej registrácií zaplatí podľa cenníka knižnice len jeden dospelý člen rodiny a za každého ďalšieho člena sa dopláca iba 1 euro. Ak sa napríklad do Oravskej knižnice zapísala štvorčlenná rodina, zaplatili spolu 16 eur, po novom ich rodinný preukaz vyjde na 8 eur.

Riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada priblížil, že do rodinného preukazu je možné zahrnúť oboch rodičov a každé ich dieťa do veku 15 rokov.„Niektoré naše knižnice rodinné preukazy už zavedené mali, ale župa sa rozhodla túto výhodu rozšíriť a ponúkať ju jednotne vo všetkých knižniciach, ktorých sme zriaďovateľom. Veríme, že verejnosť možnosť rodinnej registrácie využije a naše knižnice získajú nových čitateľov,“ dodal M. Hromada.

ŽSK je zriaďovateľom piatich regionálnych knižníc – Krajskej knižnice v Žiline, Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši, Oravskej knižnice A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne, Turčianskej knižnice v Martine a Kysuckej knižnice v Čadci. Všetkých päť knižníc v roku 2017 evidovalo dohromady 31 949 používateľov a knižnice, ktoré robia množstvo ďalších aktivít pre verejnosť vlani navštívilo vyše 577-tisíc ľudí

Autor: (ts-žsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.10.2018
Ľudia v núdzi už môžu žiadať pomoc od Nadácie ŽSK
Podmienky pre žiadateľov o finančnú pomoc sú zverejnené na stránke žilinskej župy. Uzávierka prvého kola žiadostí je 6.novembra 2018.
viac
26.02.2019
Týždeň slovenských knižníc otvoria darcovia krvi
Kvapkou krvi odštartuje v pondelok 4. marca Krajská knižnica Karola Kmeťka (KKKK) v Nitre sériu podujatí, ktoré pripravila v rámci Týždňa slovenských knižníc. Akcie určené detským i dospelým čitateľom potrvajú až do piatka 8. marca.
viac
14.05.2019
Deň rodiny v Budatínskom parku už tento víkend
Žilinský samosprávny kraj sa i tento rok pripojí k oslavám, ktoré sa konajú po celom svete pri príležitosti Svetového dňa rodiny vyhláseného Organizáciou spojených národov. Deň rodiny s atraktívnym programom bude v areáli Budatínskeho hradu v nedeľu 19. mája.
viac
13.01.2020
Krajská knižnica bude mať modernejšie priestory
Priestory Krajskej knižnice v Žiline budú modernejšie. Rozsiahlu rekonštrukciu za takmer 400-tis. eur financuje Žilinský samosprávny kraj. Stavebné práce budú realizovať na prízemí knižnice, kde sa nachádza úsek beletrie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %