Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
16.05.2018 11:51

Prestavlky chystajú stretnutie rovnomenných obcí z bývalého Československa


Ilustračná snímka


Obec Prestavlky v Žiarskom okrese chystá tento rok stretnutie rovnomenných obcí z bývalého Československa. Kým na Slovensku je obec s takýmto menom jediná, v susednej Českej republike je podľa starostu Jána Abraháma takýchto dedín až deväť.


Z nich podľa jeho slov oslovili päť obcí s názvom Prestavlky, pričom dve už aj stihli potvrdiť svoju účasť. Ambíciou starostu je založiť zo stretnutí tradíciu, pričom by sa nemali konať len v Prestavlkoch, ale aj v susedných Čechách.       

"Na základe tohto nás už 15. júna pozval starosta Přestavĺk u Čerčan na oslavy, kde vystúpime s naším folklórnym pásmom Asentírka," podotkol Abrahám.       

Stretnutie obcí bude spojené s oslavami 735. výročia prvej písomnej zmienky o obci a konať sa bude 11. augusta. Podľa starostu si tak symbolicky pripomenú aj 100. výročie vzniku prvej Československej republiky.       

Názov obce Prestavlky nie je náhodný. "Sme bývalá lovecká osada, kde šarapatili vlky. Aby sa ľudia pre nimi ubránili, tak stavali stavidlá, kde ich lovci odchytávali. Od toho je odvodené aj pomenovanie - prestati - vlky," poznamenal Abrahám.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.10.2019
V Šali pribudne takmer stovka nových stromov
Magistrát si nechal vypracovať realizačný projekt už pred niekoľkými mesiacmi, umiestnenie novej výsadby konzultoval aj so Slovenskou agentúrou životného prostredia, ktorá projekt s názvom Zelené obce Slovenska podporila.
viac
08.07.2020
Ľudia počas korony triediť nezabudli, dokonca triedili viac
Triedený zber na Slovensku v čase prvej vlny vlády koronavírusu nezaznamenal pokles alebo nezáujem. Naopak, v obciach a mestách OZV ENVI - PAK sa v prvom štvrťroku 2020 množstvo vytriedených KO zvýšilo oproti porovnateľnému obdobiu roku 2019.
viac
26.08.2020
Koniec prázdnin bude patriť očiste prírody
Posledné prázdninové dni budú na Slovensku a v Česku patriť očiste prírody, vyzýva na to aj iniciatíva #niesomprasa.
viac
28.10.2020
Kamery - využitie na monitorovanie hustoty a počtu osôb pred odberným miestom
Kamery obcí a miest a ich prípadné využitie na monitorovanie hustoty a počtu osôb pred testovacím odberným miestom pri plošnom testovaní – usmernenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %