Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
25.06.2022 03:50

Pozvánka do Fiľakova: Multižánrový a multikultúrny festival UDVart


Ilustračný výrez plagátu


Koncerty, tvorivé programy, besedy, predstavenia, performance, výstava, večerné kino, aktivity pre deti a ďalšie zaujímavosti čakajú na návštevníkov tohtoročného festivalu UDVart 1.- 3. júla vo Fiľakove.


Okrem slovenských a maďarských umelcov sa na trojdňovom umeleckom festivale predstavia aj hostia z Poľska, Francúzska, Kazachstanu, Spojeného kráľovstva a Izraela.

UDVart je multižánrový festival, ktorý tento rok zahŕňa literatúru, film, tanečné divadlo, performance, cirkusové divadlo, akrobatický tanec a samozrejme hudbu v rôznych žánroch: klasická hudba, opera, blues, jazz, rock a world music. Na workshopoch Umeleckej dielne FOLT sa zoznámite s architektúrou, tanečným a výtvarným umením, fotografiou a ďalšími druhmi vizuálneho umenia, ako aj s remeselnými činnosťami a tvorivými dielňami. Bude tiež možné zapojiť sa do komunitných aktivít, ako sú tímová hra kama, spoločná tanečná produkcia site-specific, žonglovanie, ale budú aj ručne vyrábané stolové hry, knižný bazár, lezecká stena a stolný futbal.

Tento rok bude bohatší aj program pre deti: okrem lukostreľby, workshopov a remesiel sa uskutoční aj škola žonglovania, interaktívna rozprávka a tanečné divadelné predstavenie LITTLE CANDY. O zábavu sa postará aj klaunský žonglér Filip Hajduk alias FJODOR.

Hosťom festivalu bude národnostné vysielanie Slovenského rozhlasu Rádio Pátria a jeho redaktor JÁNOS VASIK, ktorý bude diskutovať o dôležitých verejných otázkach. So šéfredaktorkou denníka Sme, BEÁTOU BALOGOVOU, ktorá má väzby k Fiľakovu prediskutujú nielen aktuálnu úlohu médií, ale z príležitosti 70. výročia maďarskej a 50. výročia slovenskej gymnaziálnej výučby vo Fiľakove si pripomínajú aj študentské roky šéfredaktorky vo Fiľakovskom gymnáziu. Ďalším hosťom Jánosa Vasika v Rádiu Pátria bude historik, polonista a vedecký bádateľ, MIKLÓS MITROVITS, s ktorým ako odborníkom na strednú Európu a Vyšehradskú štvorku hovoria o aktuálnej téme: o vojne na Ukrajine.

V oblasti performance nás prekvapí svojou najnovšou tvorbou performér ROKKO. Predstaví sa aj skupina ANTA AGNI s akrobatickým tancom a svetelnou šou, zatiaľ čo nádvorie bude mať jedinečnú atmosféru s večernou svetelnou maľbou od GABEETOO. Milovníci klasickej hudby a opery si prídu na svoje. Skupina THE SAXOPHONE CONNECTIONS, ktorú tvoria francúzsky violončelista Ken-Wassim Ubukata, kazašská huslistka Leila Achmetova a renomovaný slovenský saxofonista Ladislav Fančovič, uvedie diela, ktoré zaznejú v tomto netradičnom prostredí na Slovensku po prvýkrát. DÁNIEL DINYÉS, sprievodca svetom opery, opäť podrobne a so stand-up humorom priblíži pozadie vzniku opery Verdi: Traviata, pričom úryvky z nej predvedú operní speváci. Vo večernom kine premietneme oceňovaný film Petra Kerekesa CENZORKA.

Nebudú chýbať ani koncerty: LAWN DOGS z Lučenca potešia milovníkov jazzu, fanúšikov kapely Kispál és a Borz či Kiscsillag nesklame sólový koncert ANDRÁSA LOVASIHO. Milovníci blues sa môžu tešiť na hudbu poľskej skupiny CHEAP TOBACCO, zatiaľ čo fanúšikov rockovej hudby poteší vystúpenie skupiny IVAN AND THE PARAZOL. V dobrej nálade budú aj dve world music kapely – ČENDEŠ s hudbou vychádzajúcou z rusínskej ľudovej hudby a BESH'O'DROM s bláznivým rytmom a melódiami, ktoré zaručene roztancujú publikum.

Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove, spoluorganizátorom je Hradné múzeum vo Fiľakove. UDVart 2022, vrátane Umeleckej dielne FOLT, LiteraTúra, Letné divadielkovanie a programov Hudobného ročného obdobia podporuje Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Fond na podporu umenia.

Počas júna sú trojdňové permanentky na festival k dispozícii za zľavnenú cenu 20 € a 17 €.

Online predaj lístkov: https://udvartfestival.com/sk/listky/.

Informácie o festivale a podrobný program nájdete na oficiálnej webovej stránke UDVart: https://udvartfestival.com/sk/

a na facebookovej stránke: https://www.facebook.com/udvartfest/.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmenu programu!

Autor: (ts-Mestské kultúrne stredisko Fiľakovo)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.11.2016
O dva dni začne Festival Ružinow
Už po štvrtýkrát prinesie Divadlo pod kostolom multižánrový Festival Ružinow, ktorý potrvá od 3. novembra do 14. novembra 2016. Súčasťou programu s 12 podujatiami bude monodráma Zuzany Kronerovej, koncert Geišberg Tria, ale i premiéry niekoľkých predstavení.
viac
04.10.2017
Biela noc aj tento rok v regióne
Aj tento rok ozvláštnia ulice Bratislavy, ale aj budovy, nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, plavárne, parkoviská ako aj ďalšie zaujímavé a menej známe priestory rôzne svetelné konštelácie, ktoré prinesie už tento víkend vizuálny festival súčasného umenia Biela noc 2017.
viac
24.03.2020
Iniciatíva Aby kultúra žila predstaví svoj prvý online festival
Krízová situácia, ktorú vyvolal nový koronavírus, zasiahla aj množstvo umelcov, organizátorov podujatí či kultúrne centrá. Pre mnohých znamená zrušenie podujatí existenčný problém, s ktorým sa budú musieť vyrovnať.
viac
04.09.2021
Festival Malarock je späť! Už dnes na nádvorí Pálffyovského kaštieľa v Malackách
Multižánrový festival Malarock sa po viac ako roku vracia na scénu v plnej sile, pripravený to poriadne rozbaliť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %