Piatok 10.04.2020
Dnes má meniny 
Igor
°C
29.01.2020 01:00

Poslanci zastupiteľstva ŽSK schválili výzvy na dotácie za vyše 500-tis. eur


Žilinský samosprávny kraj


Výzvy na regionálne dotácie v objeme 325-tis. eur a participatívne dotácie v objeme 195-tis. eur schválili na pondelňajšom (27. 1.) zasadnutí poslanci zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).


 "Kým v prípade dotácií pre regióny budú môcť poslanci podporiť menšie projekty vo svojom regióne sumou do 3000 eur, v prípade participatívnych dotácií rozhodne o pridelení verejnosť na základe SMS hlasovania. Lebo snahou bolo naozaj vtiahnuť obyvateľov a združenia do podpory rozvoja regiónu," povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.       

Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej je pre tento rok na granty vyčlenených v novom dotačnom systéme 1,3 milióna eur, čo je o 530-tis. eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. "V oboch prípadoch sa môžu o podporu uchádzať obce, právnické osoby (napr. neziskové organizácie, občianske združenia či nadácie), ale aj fyzické osoby – podnikatelia so sídlom na území Žilinského kraja. S cieľom zjednodušiť podávanie žiadostí a zároveň zefektívniť proces ich vyhodnocovania ŽSK zaviedol podávanie žiadostí výlučne prostredníctvom elektronického formulára," uviedla Remencová.       

Doplnila, že v prípade regionálnych dotácií je minimálna výška dotácie na jednu žiadosť 700 eur a maximálna výška 3000 eur. "Uzávierka žiadostí je 2. marca 2020. V prípade participatívnych dotácií je minimálna výška dotácie 1000 eur a maximálna výška 4000 eur. V tom spočíva zmena oproti minuloročným dotáciám, keď boli všetky projekty podporené fixnou sumou 3500 eur. Žiadosti o dotácie je možné predkladať do 16. marca 2020. Po zverejnení na webovom sídle ŽSK (3.2. 2020) budú všetky potrebné informácie dostupné v časti Granty," dodala hovorkyňa ŽSK.       

Vysvetlila, že nový dotačný systém pozostáva zo štyroch častí. "Najviac prostriedkov je alokovaných pre tematické dotácie – 50 percent z objemu. Projekty v tejto časti budú posudzovať práve odborné komisie na základe hodnotiacich kritérií. Nasledujú regionálne dotácie (25 percent), ktoré budú výhradne v kompetencii regionálnych komisií zložených z poslancov, participatívne dotácie (15 percent), kde online hlasovaním rozhodne verejnosť a dotácie predsedníčky ŽSK (10 percent)," uzavrela Remencová. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2017
Kultúru a šport v regiónoch podporí župa dotáciami vo výške 248-tisíc eur
V rámci nového systému poskytovania dotácií podporí Žilinský samosprávny kraj prvých 379 projektov na Kysuciach, Liptove, Turci, hornom Považí a Orave.
viac
22.01.2018
Slovenské mestá sa viac zazelenajú
Viac zelene, zdravšie ovzdušie či revitalizácia verejných priestorov. To sú oblasti, na ktoré môžu mestá získať finančné prostriedky z eurofondov. Agrorezort vyhodnotil prvé kolo výzvy z eurofondov zamerané na zelenú infraštruktúru a schválil 38 projektov za takmer 13 miliónov eur.
viac
26.06.2019
ŽSK spúšťa dotačný systém, lekári môžu žiadať až o 30-tis. eur
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) spúšťa ako prvý samosprávny kraj nový dotačný systém na stabilizáciu siete zdravotníkov na svojom území.
viac
27.11.2019
Viac ako milión na podporu a rozvoj regiónov
Žilinská župa predstavila nový dotačný systém. Na rozvoj regiónov a podporu významných aktivít pôjde na nasledujúci rok 1,3 milióna eur. To je o 530-tisíc eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V praxi to bude znamenať podporu väčšieho okruh tém a oblastí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %