Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
08.09.2021 09:45

Očkovanie treťou dávkou vakcíny by malo byť v rukách samospráv a krajov


Ilustračná snímka


S takouto požiadavkou prichádza Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Predstavil zároveň opatrenia proti tretej vlne pandémie, ktorých súčasťou je rozšírenie mobilného očkovania v regióne, pilotné očkovanie v nákupnom centre či informačná kampaň.


"Myslíme si, že organizované očkovanie by malo byť v rukách samospráv a samosprávnych krajov. Budeme presviedčať štát, že to vieme urobiť efektívnejšie a lepšie," uviedol v utorok na tlačovej konferencii predseda BSK Juraj Droba.       

Práve skúsenosti s prvými dvoma dávkami vakcíny, generovaním certifikátov či covid passov, nefunkčným call centrom alebo "zabudnutými" SMS boli podľa kraja najnepríjemnejšími skúsenosťami v rámci očkovania. „Domnievame sa, že je to nereformovateľné a systém objednávania a rezervácie termínov treba založiť na zelenej lúke,“ poznamenal lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay.       

Bratislavský kraj zároveň spustil informačnú kampaň Pýtame sa za vás, v ktorej odborníci odpovedajú na najčastejšie otázky či obavy tých, ktorí sa nechcú dať zaočkovať. Edukácia počas prvých dvoch vĺn bola podľa kraja zanedbaná, o čom svedčia aj výsledky prieskumu. Podľa neho si 59 percent myslí, že vakcíny boli vyvinuté veľmi rýchlo, 26 percent sa obáva negatívnych vedľajších účinkov a 15 percent je presvedčených, že zdraví ľudia vakcíny nepotrebujú. "Vstupujeme do tretej vlny a ak sa poučíme z predchádzajúcich dvoch, vieme ochrániť a zachrániť životy aj ekonomiku," podotkol Droba.       

Kraj zároveň rozšíri mobilné očkovanie v regióne, mobilné očkovacie tímy budú pravidelne vyrážať do obcí v rámci regiónu. Otestovať chce aj očkovanie v nákupnom centre v hlavnom meste, konkrétnosti však prezradiť, aj pre prebiehajúce rokovania, zatiaľ nechce. V prípade potreby je pripravený okamžite opätovne otvoriť veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ).       

K prípadnému zatváraniu chce pristupovať opatrne a selektívne, sústrediť sa chce ohniská. Pri školách pripomína, že dištančné vyučovanie narazilo na svoje limity, vyzdvihuje preto potrebu prezenčného vyučovania. V rámci opatrení nezabúda kraj ani na domovy sociálnych služieb, ktoré majú vysokú mieru zaočkovanosti. Pri klientoch je to 81 percent a u zamestnancov 76 percent. "Evidujeme dobrovoľníkov, ktorí v prípade nedostatku zamestnancov v zariadení počas karantény sú ochotní vypomáhať," skonštatoval podpredseda BSK pre zdravotníctvo Juraj Štekláč. Pripravený je plán reprofilizácie lôžok či distribuovanie ochranných pomôcok s rezervou.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.03.2020
SK8: V krátkom čase bude nevyhnutné prijať viaceré legislatívne opatrenia
Súčasná krízová situácia vyvolaná šírením koronavírusu a následné opatrenia súvisiace s aktivovaním núdzového stavu výrazne obmedzujú aj riadne fungovanie zastupiteľských orgánov krajskej, ako aj miestnej samosprávy.
viac
31.03.2020
BSK spustil službu pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc alebo ju ponúkajú
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil internetovú službu s názvom POMÔŽME SI. Spája ľudí, ktorí potrebujú pomoc s tými, čo pomoc vedia ponúknuť. Služba pomáha obyvateľom kraja v ťažkej životnej situácii ovplyvnenej koronavírusom a snaží sa znížiť negatívne dopady opatrení.
viac
25.04.2020
Analýza IZP: Vrchol epidémie COVID-19 sa môže posunúť
Vrchol epidémie nového koronavírusu by sa mal na Slovensku posunúť. Nakaziť ochorením COVID-19 by sa malo podstatne menej ľudí.
viac
11.06.2020
BBSK odporúča otvoriť stredné školy len na odovzdanie kníh a vysvedčení
Banskobystrický samosprávny kraj zaslal riaditeľkám a riaditeľom stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti usmernenie, v ktorom odporúča ich otvorenie 29. a 30. júna. Internáty ani školské jedálne uvádzať do prevádzky neodporúča.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %