Obce preferujú finančne nenáročné spolurozhodovanie
Verejné zhromaždenie obyvateľov Bernolákova. (Ilustračné foto: archív)
Napriek tomu, že komunálna legislatíva iba jednou vetou upravuje zhromaždenie obyvateľov obce, viac ako 52 % samospráv za ostatných desať rokov uplatnilo tento spôsob spolurozhodovania.
Zákon o obecnom zriadení uvádza, že obecné zastupiteľstvo môže na prerokovanie obecných vecí zvolať zhromaždenie obyvateľov obce alebo jej časti. Napriek tomu, že v zákone je tento inštitút upravený len jednou vetou, a je vecou samosprávy, či ho bude využívať a akým spôsobom ho upraví, nedávny prieskum Združenia miest a obcí Slovenska poukazuje na záujem samospráv o jeho využívanie.
Súčasne poukazuje na prichádzajúci trend v podobe snahy samospráv zaviesť vlastné pravidlá na vykonávanie zhromaždenia obyvateľov obce. Zhromaždenie obyvateľov obce je spôsob prerokovania vecí verejných, ktorého podmienky si môže každá obec určiť vo svojom dokumente, a to podľa vlastného uváženia. V porovnaní s miestnym referendom ide o neformálnejšiu a finančne i organizačne menej náročnú formu spolurozhodovania. Z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska.