Štvrtok 04.06.2020
Dnes má meniny 
Lenka
°C
01.03.2017 12:41

Nový návštevný poriadok Slovenského raja ponúkne viacero noviniek


Slovenský raj.


Správa Národného parku (NP) Slovenský raj pripravuje nový návštevný poriadok parku. Jeho pracovnú verziu zverejnila na pripomienkovanie na svojej webstránke.


Na pracovnú konferenciu, ktorá sa konala 28. februára, pozvali vlastníkov lesov, pozemkov, poľnohospodárskej pôdy, zástupcov samosprávy, štátnej správy, ako aj podnikateľov v cestovnom ruchu, ktorí sa zaoberali prípravou spomínaného návštevného poriadku.       

"Cieľom je neformálne ho odštartovať, lebo to formálne schvaľovanie návštevného poriadku je potom v rukách štátnej správy, okresného úradu až v septembri. Chceme predložiť dokument, ktorý bude dohodnutý, podľa možnosti bez rozporov. Možno aj to sa podarí. Chceme hlavne otvorene a transparentne ponúknuť možnosť každému, kto sa cíti povolaný k tomu niečo povedať," uviedol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.      

Zmena návštevného poriadku je podľa neho potrebná z dôvodu zonácie, keďže sa zmenili hranice parku, ako aj ochranného pásma. Druhý dôvod súvisí s novými aktivitami zo strany turistov, ktoré doteraz neboli súčasťou návštevného poriadku.       

"Napríklad máme cez výnimky vyriešených viacero skál a ľadopádov na lezenie. Dozrel čas, čo je najväčšia zmena v poriadku, že ponúkame širokej verejnosti participáciu alebo účasť aktívne na tých aktivitách. Kým doteraz na jednotlivé špecifické aktivity, ako napríklad lezenie alebo turistiku na koňoch, mal iba vybraný okruh záujemcov udelenú výnimku cez úrady. My teraz tento systém úplne meníme a otvárame ako keby trasy pre kone, skaly dostupné pre verejnosť bez toho, aby mali niektoré subjekty exkluzivitu, že môžu iba oni, iní nie," vysvetlil Dražil.      

Rozdiel medzi pôvodným, 11 rokov starým návštevným poriadkom a novým je podľa predsedníčky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš Zuzany Záborskej v postavení na novej filozofii. "Berieme do úvahy tri hlavné piliere vnímania toho územia. Prvý je ten, že vnímame Slovenský raj ako územie, kde sa býva, žije a pracuje, a to už berie návštevný poriadok do úvahy. Druhý pilier je o tom, že je to chránené územie a tretí, že je to turistická destinácia. Aj tá filozofia prístupu je nová. Prešla určitá časová dekáda a je potrebné to celé oživiť a osloviť aj nášho klienta," povedala s tým, že je potrebné riešiť i alternatívne formy dopravy do Slovenského raja.      

Nový návštevný poriadok umožní podľa generálneho riaditeľa sekcie ochrany prírody Ministerstva životného prostredia SR Rastislava Rybaniča návštevníkom využiť potenciál rekreácie v rámci parku. "Tieto pozitívne skúsenosti chceme využiť aj pri iných chránených územiach v rámci Slovenska," skonštatoval Rybanič.      

NP Slovenský raj je jediným na Slovensku, ktorý vypracúva nový návštevný poriadok. "Cieľom je vyjednať stav platný na dlhšie obdobie, aspoň päť alebo desať rokov. Nechceme prax ďalších čiastkových výnimiek pre jednotlivé aktivity," dodal Dražil s tým, že materiál by mal začať platiť od konca tohto alebo začiatku budúceho roka.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.11.2016
Aktualizáciu územného plánu Popradu dokončujú po takmer dvoch rokoch
V Poprade dokončujú práce na najdôležitejšom dokumente z pohľadu jeho ďalšieho rozvoja, a to zmene a doplnku 2016 Územného plánu mesta Poprad (ÚPN).
viac
23.02.2017
Pripravujú nový návštevný poriadok Slovenského raja
Národný park Slovenský raj bude mať nový návštevný poriadok. Ako informoval riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, pracovať sa na ňom začne koncom februára, hotový by mal byť do konca tohto roku.
viac
08.12.2017
Obyvateľom žijúcim medzi Žilinou a Kraľovanmi sa zlepší spojenie s Bratislavou
V Žilinskom samosprávnom kraji bude viac ako 50 % výkonov Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v regionálnej doprave novými súpravami, respektíve novými alebo modernizovanými vozňami. Pre cestujúcich z obcí medzi Žilinou a Kraľovanmi sa zlepší spojenie s Bratislavou.
viac
23.03.2020
V stredisku Jasná plánujú postaviť ubytovací komplex "Škriatkov les"
V turisticko-rekreačnom stredisku Jasná v Nízkych Tatrách plánuje postaviť spoločnosť Iso Invest ubytovací komplex "Škriatkov les", apartmány a chatu. Vyplýva to zo zámeru, ktorý je predložený na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.92 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %