Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
25.11.2022 11:40

Novú cyklotrasu do Smižian sprístupnili verejnosti


Ilustračná snímka.


Zákutia Slovenského raja sú prístupnejšie aj pre návštevníkov, ktorí sa do regiónu vyberú na bicykli. Vo štvrtok tam slávnostne sprístupnili novú cyklotrasu, ktorá umožní obyvateľom Spiša napríklad aj rýchlejší presun do práce s využitím nemotorovej dopravy.


Zámer vybudovať cyklochodník, ktorý prechádza obcami Hrabušice, Letanovce, Spišské Tomášovce až do Smižian, podporil Košický samosprávny kraj (KSK). Jeho hovorca Michal Hudák informoval, že výstavba bola financovaná predovšetkým z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Novovybudovaný cyklochodník v dĺžke šesť kilometrov prepája celý sever Slovenského raja. "Viac ako desaťročie východniari využívali časť poľnej cesty, ktorá smeruje na Podlesok, ako aj do ďalších lokalít národného parku. V tomto prípade išlo o zmysluplný projekt. V budúcnosti sa ráta aj s prepojením na mesto Spišská Nová Ves. Veríme, že potešíme nielen športovcov, ale aj vodičov, keďže chodník odľahčí dopravu na ceste tretej triedy," zhodnotil predseda KSK Rastislav Trnka.

Výstavba chodníka odštartovala vo všetkých štyroch obciach v lete minulého roka. Práce približne za 1,4 milióna eur boli financované z eurofondov, sčasti zo štátneho rozpočtu a päť percent nákladov dofinancovali dotknuté obce. Na trase nájdu návštevníci viac ako dve desiatky stojanov. Chodník sa napája na existujúci dopravný systém v obciach, s pripojením na železničnú a autobusovú dopravu.

"Cyklochodník je ďalším dielikom do skladačky komplexných služieb, ktoré chceme ponúknuť domácim aj zahraničným návštevníkom. Zo sedačky bicykla tak bude jednoduchšie spoznávať Letanovský mlyn, Zelenú horu či Pamulovú, kde už vznikli alebo sa pripravujú zaujímavé atrakcie zo župného dotačného programu Terra Incognita. Cyklochodník je určený výlučne pre cyklistov, chodci alebo mamičky s kočíkmi by tadiaľ prechádzať nemali, aby si športovci aj turisti vychutnali zážitok z jazdy v obklopení prírody a plynule sa dostali do svojho cieľa," dodala starostka Hrabušíc Jana Skokanová.

V ďalšom období sa pripravuje cyklistické prepojenie Košického a Prešovského samosprávneho kraja. Cyklotrasa by mala pokračovať z Podlesku cez Poprad až smerom na Vysoké Tatry.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.08.2016
Po 40 rokoch sprístupnili v Slovenskom raji roklinu Kyseľ
Verejnosť bude môcť od piatka 19. augusta v Národnom parku Slovenský raj opäť navštíviť roklinu Kyseľ, ktorá bola pre turistov zatvorená pred 40 rokmi po veľkom požiari. Slávnostné otvorenie ferraty Kyseľ a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutočnilo vo štvrtok.
viac
28.06.2019
Ľadový expres sa vracia na trať
Košický samosprávny kraj prostredníctvom svojej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus aj tento rok spúšťa mimoriadny turistický vlak Ľadový expres. Premávať začne už od tejto soboty (29.6.2019) na trase Košice – Dobšinská ľad. jaskyňa – Červená Skala.
viac
25.08.2022
V Slovenskom raji vybudovali cyklotrasu, má zvýšiť bezpečnosť cyklistov
V spišskom regióne vybudovali novú cyklotrasu, ktorá spája obce Hrabušice a Smižany. Ide o samostatnú cyklistickú komunikáciu, prechádza cez katastrálne územie obcí Hrabušice, Letanovce, Spišské Tomášovce a Smižany.
viac
20.06.2023
Na Zelenej hore vznikol nový interaktívny chodník
V Slovenskom raji v oblasti zvanej Zelená hora vznikol nový interaktívny chodník s množstvom prvkov pre športovcov, milovníkov histórie, ale aj netradičného umenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %