Piatok 14.05.2021
Dnes má meniny 
Bonifác
°C
25.05.2020 12:20

Nad jazerom pribudla cyklotrasa, mesto plánuje ďalšie


Snímka zdroj: (tasr).


Nový združený chodník pre cyklistov a peších pribudol v uplynulých dňoch pri pravom brehu rieky Hornád v Košiciach. Spája centrum mesta s mestskou časťou Krásna a prechádza cez časť Nad jazerom.


Ako o tom informuje mesto na svojej internetovej stránke, nový cyklochodník, ktorý slávnostne otvorili v sobotu 23. mája, je len jednou z aktivít, ktorými chce košická samospráva zatraktívniť a zlepšiť možnosti využívania cyklodopravy v meste.

Na prepojenie centra mesta s mestskou časťou Krásna využila košická samospráva sieť existujúcich komunikácií pre peších. Vznikol tak nový združený chodník pre cyklistov a peších s celkovou dĺžkou 1846 metrov. Ako mesto uvádza, projekt zlepšil prístup verejnosti do rekreačného územia pri Hornáde, úsek je zároveň súčasťou plánovanej medzinárodnej cyklomagistrály Eurovelo 11. „Víťaz verejného obstarávania, spoločnosť Cesty Košice, ho zrealizoval za sumu 88 085,38 eura bez DPH,” dopĺňa samospráva.

Primátor mesta Jaroslav Polaček počas slávnostného otvorenia cyklochodníka uviedol, že mestu schválili žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu na vybudovanie doplnkovej infraštruktúry. „Pribudnú štyri nové cykloprístrešky s vegetačnou strechou. Súčasťou prístrešku bude aj servisný stojan. Nachádzať sa budú na Staničnom námestí, pri budove Magistrátu mesta Košice, Základnej škole Trebišovskej a pri krytej plavárni,” spresňuje mesto.

„Na podporu cyklodopravy máme v rozpočte vyčlenený milión eur. Verím, že aj napriek súčasnej zložitej situácii sa nám financie podarí vyčerpať a bicykel sa aj vďaka novým bezpečným cyklotrasám postupne stane jedným z najdôležitejších dopravných prostriedkov v Košiciach,” povedal Polaček. Najbližšie 1. júna sa má začať v Košiciach budovať cyklochodník v Čermeľskom údolí s dĺžkou 521 metrov, a to od budovy stanice Detskej železnice smerom k "Cvičnej skale". Vysúťažená cena predstavuje 237 165 eur, realizátorom stavby bude košická spoločnosť Koľajové a dopravné stavby.

Ako ďalej mesto informuje, do stredy 27. mája potrvá verejné obstarávanie na zhotoviteľa prvej etapy cyklochodníka medzi Triedou SNP, Popradskou ulicou a Triedou KVP s predpokladanou hodnotou zákazky 165 466 eur. „V rámci úvodnej časti dôjde k rekonštrukcii existujúceho chodníka pre peších, jeho rozšíreniu a oddeleniu pešej a cyklistickej dopravy špeciálnym 40 centimetrov širokým varovným pásom v úseku od križovatky s Triedou SNP po križovatku s Ipeľskou ulicou v celkovej dĺžke takmer 500 metrov,” priblížila samospráva s tým, že v pláne je i vybudovanie niekoľkých ďalších cyklochodníkov v rámci celého územia mesta.

V najbližších dňoch by tiež malo v uliciach Košíc pribudnúť 400 stojanov na parkovanie bicyklov. Osadené majú byť na 100 miestach, a to najmä v blízkosti škôl, obchodných centier, verejných športovísk, mestských úradov, centier voľného času a na ďalších miestach navštevovaných cyklistami.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.08.2017
Verejné osvetlenie v Košiciach bude dočasne spravovať Dopravný podnik
Dopravný podnik mesta Košice, a. s. (DPMK) bude zabezpečovať od 1. augusta 2017 správu a údržbu verejného osvetlenia v Košiciach do skončenia verejnej súťaže na koncesiu na poskytovanie služieb verejného osvetlenia.
viac
23.12.2020
Cyklochodník má spojiť centrum mesta s oddychovou zónou Hubková
Zvýšiť podiel nemotorovej dopravy na území mesta Humenné má za cieľ projekt rekonštrukcie cyklochodníka a jeho predĺženia do prímestskej rekreačnej oblasti Hubková.
viac
29.12.2020
NSK plánuje na budúci rok preinvestovať desiatky miliónov eur
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) plánuje v roku 2021 investície do viacerých oblastí. Aj napriek tomu, že pre pandémiu ochorenia COVID-19 očakáva výpadok príjmov, na investičné akcie vyčlenil desiatky miliónov eur.
viac
11.03.2021
Tender na celkovú obnovu Krásnej Hôrky by mal byť vyhlásený na jeseň
Verejné obstarávanie (VO) na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Krásna Hôrka by malo byť vyhlásené na jeseň, v optimistickom variante do konca augusta 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %