Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
22.06.2017 12:09

Mestská časť Košice-Juh má moderné uzamykateľné kontajnerovisko


Stanovište má aj LED osvetlenie a fotovoltický panel.


Spoločnosť KOSIT a. s. odovzdala mestu a Mestskej časti Košice-Juh bezplatne do užívania nové uzamykateľné kontajnerové stanovište. Vzniklo v rámci pilotného projektu nových podzemných a uzamykateľných kontajnerových stanovíšť.


Spoločnosť KOSIT inštaluje v rámci projektu dva typy stanovíšť- uzamykateľné a podzemné. V rámci verejnej diskusie bude sledovať názory ľudí na výhody a nevýhody oboch riešení, aby mohla uspokojiť ich aktuálne potreby. „Pred pár mesiacmi sme sľúbili, že v krátkom čase otvoríme prvý pilotný projekt, ako riešiť odpad v Košiciach. Je to kontajnerovisko s moderným dizajnom, ktoré nie je v žiadnom inom meste, keďže ho navrhovali košickí dizajnéri. V noci bude stanovište osvetlené vďaka solárnemu panelu, čo dúfame aj zvýši bezpečnosť," povedal generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT a. s., Marián Christenko.

„Máme tu prvý reálny výsledok a verím, že je to budúcnosť umiestnenia odpadu v našom meste. Je tu dôležitá spolupráca s mestskou časťou, ktorá si spoločne s obyvateľmi vytipovala najvhodnejšie miesto a tým získalo toto územie oveľa vyššiu kvalitu. Ľudia budú určite spokojní," uviedol viceprimátor mesta Košice Martin Petruško.

Uzamykateľné kontajnerové stanovište stojí v lokalite Parčík Jozefa Psotku. Okrem moderného dizajnu ponúka aj doplňujúce funkcie, ako možnosť zberu batérií a obnoseného šatstva. Za uzamykateľnou bránou bude umiestnených šesť zberných nádob. Stanovište má aj reklamné bannery, fotovoltický panel s akumulátorom a LED osvetlenie.

Náklady na základný model uzamykateľného kontajnerové stanovišťa pri výrobe väčšieho počtu kusov by sa mali pohybovať vo výške 5-tisíc EUR. Pilotný projekt počíta aj s osadením podzemných kontajnerov, na výber sú tri lokality v Mestskej časti Košice-Juh. Po posúdení sa vyberie jedna, ktorá bude spĺňať najvýhodnejšie technické podmienky na realizáciu. Po nadobudnutí právoplatnosti povolení v rámci inžinierskej činnosti sa začne s jeho výstavbou. Nový podzemný kontajner pribudne do konca roka.

 

Autor: (Monika POČÁTKOVÁ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.08.2016
Zberné dvory majú zabrániť vzniku nelegálnych skládok
Nové zberné dvory (ZD), ktoré spoločnosť KOSIT v Košiciach otvorila začiatkom júla na Magnezitárskej a Železiarenskej ulici v mestskej časti Košice - Šaca sa podľa vedenia osvedčili. Celkovo ich je v Košiciach v súčasnosti päť.
viac
10.03.2017
V Motyčkách vyzbierajú viac ton vytriedeného odpadu ako zmesového
Z obce Motyčky (110 obyvateľov plus chalupári), ležiacej neďaleko Banskej Bystrice v nadmorskej výške 678 metrov nad morom, vyviezli v roku 2012 vyše 42 ton zmesového komunálneho odpadu, o rok neskôr 38 ton, v roku 2014 to bolo 29, v roku 2015 len 22 a vlani dokonca iba 12,67 tony.
viac
27.11.2017
Košičania majú prvé podzemné kontajnerovisko
V rámci pilotného projektu modernizácie existujúcich stojísk bolo 27. novembra 2017 odovzdané do užívania prvé podzemné kontajnerovisko na Oštepovej ulici v Mestskej časti Košice-Juh.
viac
21.07.2021
Medveď v košickej zoo počas experimentu napokon prekonal psychologickú bariéru
V košickej zoologickej záhrade v stredu testovali takzvanú psychologickú akustickú bariéru, ktorá má zveri zabrániť vyberať odpad z kontajnerov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %