Nedeľa 17.11.2019
Dnes má meniny 
Klaudia
°C
12.10.2019 11:10

Mesto Vrbové udelilo Beňovského glóbus in memoriam cestovateľovi F. Kelemu


Ilustračná snímka, zdroj: trnavskyhlas


Za zásluhy o propagáciu Mórica Beňovského a za spoluprácu s mestskou samosprávou sa rozhodlo mesto Vrbové udeliť tohtoročné ocenenie Beňovského glóbus in memoriam geografovi, pedagógovi, horolezcovi, cestovateľovi a publicistovi Františkovi Kelemu.


Primátorka Ema Maggiová vyzdvihla v piatok na slávnosti v rámci Dní Vrbového Keleho primát v slovenských expedíciách na Madagaskar po stopách známeho vrbovského rodáka.       

Ocenenie za zosnulého Keleho prevzala jeho dcéra Táňa Keleová-Vasilková. František Kele bol najaktívnejším slovenským cestovateľom 20. storočia, tri razy absolvoval cestu okolo sveta. Absolvoval takmer 600 horolezeckých výstupov, uskutočnil viac ako 70 veľkých výprav, prvý výstup na Mont Blanc zrealizoval už v roku 1955. Napísal desiatky kníh a stovky článkov s horolezeckou a cestovateľskou tematikou. Angažoval sa v hľadaní stôp vo svete po pôsobení Martina Kukučína, Milana Rastislava Štefánika a aj Mórica Beňovského. Prvú slovenskú 'Beňovského' expedíciu zorganizoval v roku 1996.       

Vrbové sa rozhodlo udeľovať Beňovského glóbus pred piatimi rokmi osobnostiam, ktoré majú zásluhu na popularizácii známeho cestovateľa a dobrodruha Beňovského, a to v duchu dorozumenia medzi národmi. Prvými laureátmi sa v roku 2015 stali cestovatelia - bývalý prezident Rudolf Schuster, lekár Ivan Engler a podnikateľ Stanislav Machovčák, ktorý na Madagaskare pôsobil a zaslúžil sa tam aj o postavenie pomníka Beňovskému. Ďalšími ocenenými sú Vrbovčania Ľubomír Bosák a Patrik Kýška, ktorí sa dlhodobo venujú  popularizácii Beňovského. Prebádali jeho genealogický a etnický pôvod, väzby rodiny na Vrbové a odraz jeho osobnosti v umení a literatúre. Na danú tému uverejnili rad štúdií a publikácií. Ocenenie dostali aj manželia Marie-Hélene Kam Hyo a Bernd Zschocke z Madagaskaru, kde roky poskytujú účinnú pomoc Slovákom, snažiacim sa o zachovanie pamiatky madagaskarského kráľa. Držiteľmi ceny sú aj fotograf Filip Kulisev a herec a režisér Milan Antol.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.11.2019
Pražský výběr a „plastici“ budú koncertovať v Trnave
Trnavský samosprávny kraj, v rámci programu pripomínania si 30. výročia udalostí Novembra ´89 pripravil koncert legendárnych českých hudobných skupín Pražský výběr a The Plastic People of the Universe, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou revolučného diania v roku 1989.
viac
11.11.2019
Mesto spoplatní parkovanie okrem centra mesta i na sídliskách
Mesto Prešov bude mať 17 zón regulovaného parkovania. Ako uviedol pre TASR hovorca mesta Vladimír Tomek, regulované parkovanie v Prešove funguje už od roku 2008, keď vznikla centrálna mestská zóna. Zatiaľ je regulácia statickej dopravy zavedená iba v centre mesta. Po novom sa rozšíri aj na sídliská.
viac
12.11.2019
Proti medveďom bojujú aj osvetou
V Trnavej Hore (okres Žiar nad Hronom) sa rozhodli bojovať proti medveďom aj osvetou. V pondelok tu organizujú edukačné podujatie s názvom Ako byť v bezpečí na území s výskytom medveďov.
viac
11.11.2019
Samospráva už má v rukách štúdiu športovo-rekreačného areálu
Novobanská samospráva už má v rukách štúdiu plánovaného športovo-rekreačného areálu s plavárňou, na vykurovanie ktorého by mesto chcelo používať odpadové teplo z tunajšieho závodu na výrobu kamennej minerálnej vlny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %