Štvrtok 26.12.2024
Dnes má meniny 
Štefan
°C
07.11.2023 10:50

Kulturvlak z Košíc do Bratislavy


Ilustračný výrez plagátu


Rýchlik Tatran Ex 604 (9:07 Košice – 14:33 Bratislava) bude 9. 11. 2023 plný hudby, spev i hovoreného slova - bude "Kulturvlakom".


Sedemdesiate výročie svojich organizácií si osvetári a ďalší pracovníci v oblasti miestnej a regionálnej kultúry z celého Slovenska pripomínajú päťdesiatkou podujatí od Sniny až po Bratislavu. Vyvrcholením ich aktivít bude vypravenie vlaku so špeciálnym spoločenským vozňom a sprievodným kultúrnym programom na vybratých železničných staniciach.

Predstavitelia miestnych a regionálnych kultúrnych inštitúcií na Slovensku (kultúrne domy a osvetové strediská) sa pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku zjednotili  v spoločenskom vozni Kulturvlaku  na trase Košice -  Bratislava a na 9. novembra pripravili pestrú kultúrnu ponuku počas celej jazdy.

Vo vlaku vznikne jedinečné zoskupenie amatérskych umelcov z celého Slovenska, ktorí odprezentujú originálny program. Pre cestujúcich je pripravená neopakovateľná jazda plnú hudby, spevu, hovoreného slova a kvízov v podaní umelcov z celého Slovenska. Podujatie na vybratých železničných staniciach po trase spestrí aj sprievodný program – koncerty a performácie rôznych žánrov v podaní neprofesionálnych umelcov. Tí budú na trase pristupovať do spoločenského vozňa a vytvoria tak neopakovateľné zoskupenie. Program ukončia o 16.00 hodine v priestoroch V-klubu na Námestí SNP v Bratislave tlačovým brífingom a spoločným koncertom.

Kultúrne inštitúcie touto formou prezentujú svoju silu a dôležitosť na Slovensku. Projekt Kulturvlaku podporila a jeho generálnym partnerom je Železničná spoločnosť Slovensko, ktorá v tomto roku tiež pripomína svoje jubileum – 175. výročie železníc na Slovensku.

Rok 2023 je pre kultúrno-osvetovú činnosť na Slovensku mimoriadny a jedinečný. Je rokom, v ktorom si výrazná väčšina regionálnych a mestských kultúrnych inštitúcií, ako i Národné osvetové centrum v Bratislave pripomína 70. výročie svojho založenia. Počas doby existencie dokázali svoje spoločenské opodstatnenie a stali sa piliermi neprofesionálnej kultúry, amatérskej tvorby a neformálneho vzdelávania. Založenie a vznik väčšiny domov osvety, z ktorých sa vykerovali dnešné regionálne i mestské kultúrne a osvetové strediská, ako i Osvetové ústredie v Bratislave – dnešné Národné osvetové centrum v roku 1953 si pripomínajú obidve stavovské organizácie zastrešujúce regionálnu i mestskú a miestnu kultúru - Asociácia kultúrno-osvetových inštitúcií, Asociácia kultúrnych inštitúcií obcí i spomínané Národné osvetové centrum. Spojili sily a s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky pripravili celý rad prezentačných i vzdelávacích podujatí či festivalov, realizovaných počas roka na celom Slovensku. Vyvrcholením ich snáh je práve Kulturvlak, ktorý má verejnosti prezentovať nielen pestrosť podôb miestnej kultúry ale i spojenie jednotlivých kľúčových aktérov, ktorí kultúrno-osvetovú činnosť zastrešujú.

Kultúrno-osvetové inštitúcie zabezpečujú v rámci svojej pôsobnosti rozvoj záujmovej umeleckej činnosti, neprofesionálnej umeleckej tvorby, ako i činnosť v oblasti neformálneho vzdelávania, prevencie negatívnych spoločenských javov a plnia ďalšie úlohy a funkcie v zmysle Zákona č. 189/2015 Z.z. Realizujú vzdelávacie, prezentačné a súťažné podujatia rôzneho dosahu i rozsahu a plnia významnú funkciu v budovaní lokálnej kultúrnej identity a tvorivosti ako prejavu zodpovednosti ľudí k sebe samému, k ostatným, k hodnotám, ktoré vytvorili a prostrediu, ktoré ich obklopuje. Vytvárajú priaznivé podmienky pre rozvoj podôb miestnej kultúry, vyhľadávajú, dokumentujú a sprístupňujú podoby kultúrneho dedičstva i súčasné kultúrnych prejavy a ich nositeľov. Naša bohatá a širokospektrálna činnosť prispieva k rešpektovaniu ľudských práv a rozmanitosti kultúrnych prejavov, k utváraniu kultúrneho spôsobu života, k zvyšovaniu kultúrnej a vzdelanostnej úrovne obyvateľov a k rozvíjaniu tvorivosti ako základnej kultúrotvornej hodnoty spoločnosti.

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).

ZSSK od 11. decembra 2022 realizuje priemerne 1 763 vlakov denne, z toho 8 IC vlakov, 269 ostatných diaľkových vlakov a 1 486 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 721 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2 935 kilometroch tratí na Slovensku.

 

Autor: Miroslav Žabenský


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.02.2017
Košice vyčlenili viac financií na rozvoj kultúry
V grantovej výzve na podporu rozvoja kultúry pre rok 2017 pripravilo mesto Košice vyššiu čiastku ako po minulé roky – celkovo 250 000 eur.
viac
25.04.2019
Oslavy Dňa mesta Košice potrvajú takmer mesiac, dôvodom je aj hokejový šampionát
Oslavy Dňa mesta Košice potrvajú tento rok dlhšie. Dôvodom je ich jubilejný 25. ročník i MS v ľadovom hokeji. Ako na tlačovej konferencii informovalo vedenie mesta, metropola východu sa od 29. apríla do 23. mája premení na mesto tanca, hudby, športu, dobrého jedla ale i vzdelávania a charity.
viac
21.01.2020
V Košiciach si pripomenuli 75. výročie oslobodenia mesta
Tradičným pietnym aktom si Košičania v nedeľu (19. 1.) na Námestí osloboditeľov pripomenuli 75. výročie oslobodenia svojho mesta. K obom pamätníkom položili vence a kytice.
viac
03.05.2024
100. výročie uvedenia do prevádzky leteckej linky Praha - Bratislava - Košice
Slovenská pošta vydáva 3. mája 2024 poštovú známku „100. výročie uvedenia do prevádzky leteckej linky Praha - Bratislava - Košice“ s nominálnou hodnotou 2,70 €.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %