Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
25.03.2018 09:08

Knižnice na Orave a v Poľsku spojila realizácia cezhraničného mikroprojektu


Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Ilustračná snímka.


Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne realizovala od apríla 2017 do marca tohto roku v spolupráci s Mestskou verejnou knižnicou v Limanowej mikroprojekt Cezhraničné kultúrne súzvuky. Jeho cieľom bolo prispieť k vzájomnému spoznávaniu kultúrneho a prírodného dedičstva partnerských regiónov.


Informácie o projekte zverejnil na svojom webe Žilinský samosprávny kraj (ŽSK).       

V rámci mikroprojektu sa realizovalo viacero aktivít. Pre najmladšiu vekovú kategóriu - žiakov základných škôl boli pripravené hodiny regionálnej výchovy, tvorivé literárne a výtvarné dielne, kde sa zoznamovali s ľudovým zvykoslovím, rozprávkami, remeslami či kultúrnymi a prírodnými zaujímavosťami. „S veľkým záujmom sa stretli tvorivé dielne zamerané na prácu s hlinou a hrnčiarskym kruhom, ktorý knižnica spolu s keramickou vypaľovacou pecou získala v rámci podporeného projektu. Deti si na každom stretnutí vyskúšali ručné modelovanie hliny i točenie jednoduchej keramiky na kruhu,“ priblížila koordinátorka mikroprojektu Martina Fecskeová.       

Pre deti od šesť do 15 rokov bola určená medzinárodná literárna súťaž Cesta do krajiny fantázie a výtvarná súťaž „U nás taká obyčaj...“, zameraná na stvárnenie ľudových rozprávok, tradícií a zvykov. Koordinátorka mikroprojektu doplnila, že v rámci spolupráce bola vydaná aj dvojjazyčná kniha pre deti Kaleidoskop príbehov – Kalejdoskop opowiadaň, do ktorej svojimi literárnymi textami prispeli regionálni oravskí a limanowskí autori.       

„Pre stredoškolákov a širokú verejnosť boli určené prezentácie regionalistov. V Dolnom Kubíne sa so svojím príspevkom „Najstaršie spoločné kontakty limanowsko-sadeckého regiónu so severným Slovenskom“ predstavil Jaroslaw Czaja,“ informovala Fecskeová s tým, že prírodné a historické zaujímavosti Ostrovných Beskýd vo fotografiách a krátkych filmoch prezentoval Marek Dudek. V knižnici v Limanowej sa recipročne predstavila archeologička Ľubica Kupcová Demianová s prednáškou na tému Vývoj osídlenia Oravy.       

Poslednou aktivitou projektu bola medzinárodná konferencia Rozvíjanie čitateľskej gramotnosti detí a mládeže určená pre knihovníkov a učiteľov základných škôl Žilinského kraja.       

Mikroprojekt bol spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.02.2020
Novou zmluvou o cezhraničnej spolupráci k lepším cestám
Žilinský samosprávny kraj s poľským partnerom Powiat Zywiecki dnes uzavreli zmluvu o cezhraničnej spolupráci. Výsledkom bude takmer sedem kilometrov nových ciest v celkovej investícií viac ako 1,2 milióna eur.
viac
19.11.2020
Šaľa pripravuje realizáciu projektu Bicyklujme sa spoločne bezpečne
Mesto Šaľa plánuje zrealizovať projekt s názvom Bicyklujme sa spoločne bezpečne. Na jeho realizácii pracuje samospráva s partnerským maďarským mestom Oroszlány v rámci výzvy Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko.
viac
28.04.2021
Župa vybudovala cyklotrasu medzi kompou Kyselica a obcou Báč
V utorok 27. apríla 2021 sa uskutočnila záverečná konferencia projektu „SacraVelo – Sieť cezhraničných pútnických cyklotrás v okolí Dunaja“, ktorý bol realizovaný v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko a spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
viac
13.08.2021
V oravskej obci vznikne centrum prevencie
Oravská obec Habovka vybuduje centrum prevencie pred nákazlivými ochoreniami. Sídliť bude v doposiaľ nevyužívanej kancelárii budovy obecného úradu. Pôjde o výsledok projektu cezhraničnej spolupráce s obcou Hustopeče v Juhomoravskom kraji. Za obec o tom informoval Miroslav Žabenský.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %