Sobota 22.02.2020
Dnes má meniny 
Etela
°C
23.06.2016 10:41

Keď sa pália Jánske ohne


Folklórny súbor Radôšťan z Radôstky.


Na svätého Jána - deň letného slnovratu 24. júna - sa sústreďovalo aj na Kysuciach veľa zvykov a povier. Jánske zvyky tu boli odjakživa spojené s pálením svätojánskych ohňov na kopcoch v predvečer svätého Jána.


Je to jeden z najstarších zvykov, ktorý sa zachoval ešte dodnes. Zvyky a povery, spojené s týmto dňom, boli v jednotlivých oblastiach Kysúc odlišné, no oheň bol všade prejavom Božej prítomnosti a ochrany človeka a jeho duše. Oheň mal po celý rok chrániť ľud pred nadprirodzenými bytosťami - vílami, vodníkmi, duchmi a bosorkami.

 

 

Skanzen v Novej Bystrici – Vychylovke je tým pravým miestom, kde sa tradícia pálenia Jánskych ohňov už dlhé roky prezentuje a zároveň aj zachováva. Návštevníkom predstavuje prostredníctvom kysuckého folklóru zvyky a tradície viažuce sa k tejto udalostil z obcí Horných aj Dolných Kysúc.

V nedeľu 26. júna 2016 Vám tento zvyk priblíži Folklórna skupina Turzovanka a Muzička spod Grúňa. Zapálenie jánskej vatry - ohňa začína o 13. hod. pri základnom kameni skanzenu. O 13:30 hod. kultúrny program pokračuje pri Stanici Skanzen. Voľný čas môžete využiť aj návštevou Raganovho mlyna, kde sa deti a aj dospelí dozvedia, kto žije na strome na interaktívnej výstave „Žijem na strome a je mi dobre“.

 

 

Deň plný zážitkov Vám praje Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja .

 

Autor: (Darina Hnidková, Kysucké múzeum v Čadci)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.07.2016
Moja milá šaty prala...
Zvyky a tradície pri praní na potoku v podaní Folklórnej skupiny Makovanka z Makova.
viac
30.11.2016
Čarovné dni vianočné...
V nedeľu 11. decembra 2016 si môžu návštevníci poslednýkrát v tomto roku vychutnať zimnú prírodu v Skanzene Nová Bystrica – Vychylovka.
viac
17.05.2019
Remeslo má zlaté dno - tkanie na krosnách
Medzi staré remesla patrí aj tkáčstvo, ktoré sa prezentuje aj v súčasnosti. Ak má niekto záujem vyskúšať si tkať na krosnách tak musí navštívi Skanzen Vychylovka - Nová Bystrica.
viac
30.08.2019
Remeslo má zlaté dno – kováčstvo
Skanzen Vychylovka – Nová Bystrica je posiaty drevenicami hlavne zo zátopovej oblasti Riečnica a Harvelka. Medzi ne patrí aj Kováčska vyhňa v usadlosti Do Poništa.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %