Pondelok 11.11.2024
Dnes má meniny 
Martin, Maroš
°C
04.02.2018 07:27

Izba uhorských kráľov v humenskom zámku je na Slovensku unikátom


Pohľad na zámok v Humennom.


K jej reštaurovaniu pristúpilo Vihorlatské múzeum (VM) ešte v roku 2011. Momentálne je v procese obnovy 15 nástenných malieb na plátne v drevených podrámoch.


      "Jednotlivé obrazy uhorských kráľov sa nachádzajú v ateliéri akademického maliara, a teda aj reštaurátora Ľubomíra Cápa. Mali by sa reštaurovať do novembra roku 2018," uviedla pre TASR historička VM Zuzana Koščová. Zaujímavosťou tejto miestnosti oproti ostatným v zámku je to, že jednotlivé maľby nie sú na stene, ale na plátne, ktoré je natiahnuté na drevenom ráme. Podľa jej ďalších slov je tomu tak preto, že realizátori týchto malieb zistili, že omietky sú nekvalitné a môžu opadávať, čím by sa vyobrazenie poškodilo. Aj napriek tomu, že ide o maľby na plátne, sú realizované technikou secco, čiže na suchú omietku.      

 Súčasné zásahy predstavujú upevnenie podkladu obrazov a  odstránenie depozitov nečistôt, prachu, premaľby a sekundárnych zásahov. "Poškodené časti plátnovej podložky obrazov budú sceľované a upínané na opätovne vyhotovené drevené podrámy. Po vytmelení poškodených častí omietkového podkladu, výtvarnom scelení poškodených častí farebnej vrstvy a záverečnej fixácii malieb, bude v závere roka 2018 nasledovať inštalácia obrazov na stenu," informovala Jana Fedičová z múzea. Komplexnú rekonštrukciu komnaty zavŕši podľa jej ďalších slov osadenie repliky pôvodnej podlahy a inštalácia galerijného osvetlenia.      

 "Na Slovensku nenachádzame analógiu k takýmto komplexným miestnostiam s vyobrazením uhorských panovníkov," zdôraznila Koščová. Nástennú galériu tvoria portréty od Štefana I. po Máriu Teréziu. Nachádza sa ich tu približne 50, v spodnej časti sú doplnené ozdobnými festónmi a kazetami s latinskými textami. Tie dokumentujú významné udalosti z ich života, resp. panovania. "Portréty majú vysokú historickú výpovednú hodnotu a takisto sú veľmi cenné v takomto rozsahu, ako sú v tejto miestnosti," doplnila s tým, že ich vznik sa datuje do druhej polovice 18. storočia.       

Nástennú výzdobu Izby uhorských kráľov dotvára zreštaurovaná kompozícia závesných festónov s maskami a vyobrazeniami erbov všetkých území Uhorska, neskôr Rakúsko-Uhorska, nad ktorou sa vyníma výjav s dvoma anjelmi držiacimi svätoštefanskú korunu. Stropnú časť vypĺňa rozsiahla centrálna maľba s personifikáciou uhorského súdnictva. Rohové časti miestnosti zdobia motívy vojenských trofejí a ďalšie dekoratívne vyobrazenia.       

Doteraz bolo z rôznych zdrojov počas reštaurátorských prác v Izbe uhorských kráľov preinvestovaných vyše 83.000 eur. V tomto roku obnovu podporila Nadácia VÚB.

 

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.03.2017
Pamätnú izbu pod hradom Šášov rekonštruujú
Pamätnú izbu pod hradom v Šášovskom Podhradí rekonštruujú. Na objekte menia strešnú krytinu, vytvárajú skladové priestory v podkroví, vďaka čomu sa expozícia v dolnej časti domu rozšíri.
viac
03.06.2020
Ikonický "Vihorlat" dostane novú podobu
Jedna z emblematických budov na Námestí slobody v Humennom sa po rokoch dočká rekonštrukcie. "Vihorlat", starším ročníkom známy aj ako "u Sodomku", získa v prvej fáze svojej rekonštrukcie novú fasádu, okná i strechu. Z chátrajúcej budovy má vzniknúť spoločensko-kultúrne centrum.
viac
19.12.2022
Mesto pripravuje realizáciu viacerých projektov obnovy s podporou štátu
Mesto Humenné sa pripravuje na realizáciu viacerých projektov obnovy, ktoré chce refinancovať s podporou štátu.
viac
16.09.2024
Budovu MsÚ v Humennom obnovia takmer za 3,2 milióna eur
Budovu Mestského úradu (MsÚ) v Humennom obnovia takmer za 3,2 milióna eur. Mesto v týchto dňoch rokuje so zhotoviteľom stavby o termíne odovzdania staveniska, s prácami by sa malo začať ešte v tomto roku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.55 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %