Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
17.05.2024 02:05

Festival v Košiciach hostí neprofesionálne komorné telesá detí a mládeže


Plagát festivalu


Desiatky mladých hudobníkov zo základných umeleckých škôl (ZUŠ) z celého Slovenska sa v piatok stretávajú na druhom ročníku Festivalu malých komorných telies Košice.


Zámerom súťažnej prehliadky neprofesionálnych komorných telies detí a mládeže je prezentovať umeleckú činnosť ZUŠ. TASR o tom informoval zástupca Spojenej školy sv. košických mučeníkov pre ZUŠ Igor Dohovič.         

"Komorné zoskupenia poskytujú deťom a mládeži možnosť rozvíjať hru na nástroji, stretávať sa a spoločne muzicírovať, a tak plnohodnotne a efektívne využívať voľný čas. Vytvárajú si tým pozitívny vzťah ku komornej hudbe a nekomerčnému hudobnému umeniu," uviedol. Ako dodala autorka myšlienky festivalu Slávka Pacholská, festival zároveň ponúka možnosť vymieňať si svoje skúsenosti v oblasti hudby a nadviazať spoluprácu s inými hudobnými školami, ale aj prezentovať prácu neprofesionálnych hudobných telies verejnosti.         

Festivalu by sa malo zúčastniť 26 komorných telies z 13 umeleckých škôl na Slovensku. Súťažiť budú v kategóriách duo až noneto a malý súbor, ktoré budú rozdelené podľa veku. Novinkou je kategória pre učiteľov, ktorá podľa Dohoviča nabáda pedagógov udržiavať sa v aktívnej umeleckej činnosti.         

V programe festivalu je aj spoločný workshop a v sobotu (18. 5.) je naplánovaný i vzdelávací seminár hry na flautu.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.10.2016
V roku 2021 zorganizuje mesto Európsky olympijský festival mládeže
Košice sa oficiálne stali dejiskom letnej verzie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021.
viac
16.02.2019
Festival amatérskych divadiel v Košiciach ponúkne osem inscenácií
Počas troch dní nultého ročníka Festivalu amatérskych divadiel, ktorý sa začal v piatok v Košiciach, sa predstavia účinkujúci z miestnych výmenníkov, ale aj z Jakloviec v okrese Gelnica a z Nitry.
viac
08.10.2021
Biela noc v Košiciach začne v piatok, pandemická situácia ovplyvnila jej formát
Takmer 40 diel vrátane rôznych multimediálnych inštalácií a iného ponúkne v Košiciach od piatka (8. 10) do 24. októbra festival Biela noc. Celý ročník je venovaný slovenského súčasnému umeniu.
viac
22.09.2022
Biela noc ponúkne v Košiciach viac ako 30 inštalácií
Medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc ponúkne v Košiciach od piatka (23. 9.) do nedele (25. 9.) v časoch medzi 19.00 a 24.00 h viac ako 30 inštalácií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %