Utorok 19.01.2021
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
05.01.2021 02:50

Envirorezort podporí podnikateľov, ktorí menia odpad na palivo


Na archívnej snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj. Snímka zdroj: (tasr).


Envirorezort bude podporovať domácich podnikateľov, ktorí menia svoj odpad na energeticky výdatné palivá. Hľadá tiež spôsob, ako obmedziť prepravu energeticky zhodnoteného odpadu spoza hraníc. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj.


Právne predpisy Európskej únie (EÚ) podľa Budaja podporujú zhodnocovanie odpadov, z ktorých sa dá vyrobiť palivo. „Odpad upravený na spaľovanie môže ušetriť množstvo fosílnych palív. Že nám ale toto alternatívne palivo vozia takmer výlučne spoza hraníc, to nevítame,” uviedol minister s tým, že to dokazuje neschopnosť domácich spracovateľov odpadov.

Envirorezort preto bude podporovať domácich podnikateľov, ktorí už menia, alebo začínajú meniť odpady na energeticky výdatné palivá. Hľadá tiež spôsoby, ako prepravu cezhraničného odpadu na Slovensko obmedziť, inak sa domáce zhodnocovanie odpadov podnikateľsky nepresadí, podotkol Budaj.

„Ministerstvo si je vedomé, že pri obmedzovaní cezhraničného dovozu zhodnoteného odpadu sa nesmieme dostať do rozporu s platnými právnymi predpismi EÚ,” povedal minister. Dodal, že envirorezort našiel spôsoby, ktorými sa nadmerný dovoz obmedzí. „No a zasiahneme aj vždy, ak by sa k nám namiesto tuhého alternatívneho paliva dovážali odpadky. Tento dovoz je a ostane zakázaný,” deklaruje.

Na Slovensko sa dováža odpad z deviatich európskych krajín. Najviac odpadu pochádza z Rakúska. Dováža sa aj z Chorvátska, Maďarska, Švajčiarska, Česka, Slovinska, Talianska, Nemecka a Belgicka. Väčšina odpadu sa používa na spaľovanie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.03.2017
Ani február nepriniesol rozhodnutia o postihoch nezodpovedných OZV
„Ministerstvo životného prostredia do dnešného dňa neodobralo licenciu žiadnej OZV,“ informoval Obecné noviny hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák koncom februára.
viac
12.12.2017
MŽP vyhlásilo výzvu zameranú na triedený zber
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) vyhlásilo výzvu pre najmenej rozvinuté okresy so zameraním na triedený zber. K dispozícii je pre nich 25 miliónov eur.
viac
30.04.2020
Kompostovanie a zber bioodpadu chce vláda podporiť najmä v meste
Kompostovanie a zber bioodpadu má v pláne vláda podporiť najmä v meste. Spresniť by sa mala aj evidencia biologického odpadu. Pre obce by sa malo vydať usmernenie, ktoré by kompostovanie v domácnostiach riadne započítavalo do výpočtu komunálneho odpadu.
viac
26.10.2020
MŽP chce merať znečistenie pri každej cementárni
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce merať znečistenie pri každej cementárni. Na základe meraní by malo byť možné vypracovať relevantné hodnotenie kvality ovzdušia. Uviedol to odbor komunikácie MŽP.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.22 %