Dom ľudového bývania v Šali. Snímka zdroj: (muzeum.sk).
Spôsob života Slovákov, ktorí prišli do maďarskej obce Oroszlány začiatkom 18. storočia, predstaví výstava Prejavy hmotnej ľudovej kultúry Slovákov žijúcich v Maďarsku. Otvorená bude od 14. do 24. júna v priestoroch Domu ľudového bývania v Šali.
Výstava ponúkne výber z predmetov každodennej potreby, ale aj typický ľudový odev či svadobný odev pre nevestu z roku 1924. Súčasťou výstavy budú ručné práce Sloveniek žijúcich v Maďarsku.
Výstavu pripravila pobočka Ponitrianskeho múzea - Dom ľudového bývania v Šali - v spolupráci s Pamiatkovým domom v Oroszlány. „Pamiatkový dom v Oroszlány je typickým sedliackym orosláňskym domom. Expozícia v ňom vznikla vďaka nadšencom spomedzi obyvateľov obce, ktorí pozbierali predmety a vytvorili expozíciu miestnej histórie a národopisu Slovákov žijúcich na tomto území,“ povedala Ľubica Packová–Zahradárová z Ponitrianskeho múzea. Expozícia v Pamiatkovom dome bola otvorená v roku 1987.
Oroszlány je obec na území Maďarska, o ktorej prvá písomná zmienka pochádza z roku 1383. V 16. storočí bola obec následkom tureckých vpádov úplne zničená. Opustená zostala až do začiatku 18. storočia, kedy vtedajší zemepán Antal Esterházy povolal do obce Slovákov z Nitrianskej, Bratislavskej, Trenčianskej stolice a Myjavy. Dal im právo slobodného vierovyznania a daňovú úľavu, ktorá ich zaväzovala postaviť dom, čím sa začala obec postupne zaľudňovať.