Štvrtok 27.02.2020
Dnes má meniny 
Alexander
°C
06.09.2017 02:48

Cyklisti opäť obsadia centrum mesta


Okrem športových výkonov čaká na návštevníkov aj pestrý sprievodný program s hudobnými vystúpeniami, tombolou, autogramiádou ružomberských futbalistov a chutným občerstvením.


Centrum Ružomberka bude v nedeľu 10. septembra dejiskom cyklistického podujatia Ružomberské schody. Zásadnú úlohu v hlavných pretekoch zohrajú tunajšie historické schody, po ktorých sa budú preháňať majstri dvoch kolies.


Pretekári celkovo prejdú viac ako štyri tisícky schodov na štyroch schodiskách v centre. Okrem nich si môžu zasúťažiť vo vlastných pretekoch aj deti, či ďalší nadšenci cyklistiky. Novinkou bude tzv. šortrek, ktorý sa odjazdí na skrátenej trati na asfalte aj v horskom teréne.

Liptov má cyklistickú raritu. Jediné preteky organizované v meste s využitím historických schodov môžu záujemcovia vzhliadnuť na Slovensku len na jednom mieste. V centre dolného Liptova, v Ružomberku, priamo na Námestí Andreja Hlinku. Túto nedeľu 10. septembra 2017 to bude už siedmy ročník tohto nevšedného podujatia. Obdobné preteky sa jazdia len za našimi hranicami, v stovežatej Prahe.

„Cyklisti na špeciálnych horských bicykloch budú jazdiť po tunajšom centre jednu hodinu plus jedno kolo. Zo šiestich ružomberských schodísk využijeme na preteky štyri. Z toho jazdcov čaká trikrát zjazd dole po 265 schodoch a jeden krát hore po 86 schodoch. Čo dáva dokopy úctyhodných 4563 schodov, v súčte odjazdených 13-tich kôl. Nezabúdame ani na verejnosť, ktorú okrem pohľadu na majstrov kolies čaká od 10. do 19. hodiny atraktívny program a menej náročné pretekárske okruhy,“ informoval Peter Cigaňák hlavný organizátor pretekov.

Novinkou tohto ročníka pretekov je tzv. šortrek. Preteky pre horské bicykle bez rozdielu veku a pohlavia na skrátenej trati - asfalt a horský terén. Diváci uvidia preteky na malom priestore v šiestich kolách. Zasúťažia si aj deti a to v kategóriách od najmenších po 13 rokov a vždy v kategórii dievčenskej a chlapčenskej. Najmladšia kategória sú štvorročné deti a mladšie. Tie odštartujú z rovinky pred oblúkom a pôjdu jedno kolo okolo mestského parku bez pomoci rodičov. Tak ako po minulé roky, aj tentokrát organizátori pripravili špeciálne preteky bez schodov, ktoré sú menej náročné ako hlavné preteky.

„V rovnaký deň sú neďaleko centra Ružomberka aj ďalšie cyklo-preteky. Druhý ročník ENDURO RACE v Bike Parku na Malinom Brde. Okrem toho stále beží Vrchárska koruna Liptovská, v rámci ktorej cyklisti zdolávajú dvadsiatku našich vrcholov na horských bicykloch a 15. septembra aj horská časovka z Podsuchej na Smrekovicu. Bicykle, kolobežky aj korčule zase využijú športovo naladení návštevníci Liptovského Mikuláša na Envirojazde mestom 17. septembra 2017,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Autor: (šar)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.08.2016
Cyklisti aj po schodoch
Prvá septembrová nedeľa v Ružomberku bude patriť už šiestemu ročníku netradičného cyklo podujatia Ružomberské schody.
viac
13.09.2016
S deťmi na kolesách po Liptove
Cyklistika je aj medzi deťmi obľúbený šport. Liptáci preto už druhý rok organizujú podujatie športovo-náučného charakteru „S deťmi na kolesách“.
viac
12.05.2017
Siedmy ročník Birell BikeFestu 2017 klope na dvere
Posledný májový víkend bude už tradične v bikeparku Kálnica patriť najväčšiemu bicyklovému festivalu na Slovensku.
viac
08.09.2017
HAHADU 2017 je tu pre všetkých nadšencov horskej cyklistiky a behu
Už v sobotu 9. septembra 2017 má príležitosť každý, kto má rád cyklistiku a beh zdolať handlovské kopce na HAHADU 2017, v poradí 6. ročníku športového podujatia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %