Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
16.10.2021 11:50

Centrum mesta pozdravili na Hubertovej jazde desiatky jazdcov na koňoch


Na snímke Hubertova jazda, ktorá sa tradične koná na záver jazdeckej a poľovníckej sezóny na Hlavnej ulici v Košiciach. FOTO TASR – František Iván


Historické centrum Košíc v piatok popoludní zažilo slávnostnú jazdu desiatok jazdcov na koňoch. Išlo o súčasť Hubertovej jazdy konanej tradične na záver jazdeckej a poľovníckej sezóny.


Súčasťou slávnostného nástupu s fanfárami pred štátnym divadlom bolo prečítanie reglementu – pravidiel Hubertovej jazdy a dekorácia koní. Mimoriadny sprievod zhruba tridsiatky jazdcov vrátane jazdnej polície prišiel na Hlavnú ulicu po Komenského ulici z areálu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.       

Hubertovu jazdu organizovala UVLF v spolupráci s mestom Košice. Sprievodný program pred štátnym divadlom od predpoludnia tvorili muzikanti zo Základnej umeleckej školy na Jantárovej ulici a sokoliarska skupina Horus Košice.       

Po dekorácii koní sa jazdci vydali na tradičný „hon na líšku“ do lesov v okolí Bankova. Líšku symbolicky predstavuje jeden z jazdcov označený líščou kožušinou alebo chvostom. „Pre jazdcov je pripravených množstvo prekážok. Jazda trvá dve až tri hodiny a preverí sily jazdcov aj koní. Vedúcim jazdcom je master, jeho pokyny musia všetci jazdci rešpektovať. Víťazom jazdy sa stane ten, komu sa podarí chytiť líšku, čo nie je jednoduché, pretože kožušinu musí víťaz strhnúť v plnom cvale,“ priblížila hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.  

Hubertova jazda vzdáva česť jazdcom, športovcom a koňom, ktoré celý rok slúžia človeku, reprezentujú ho a pomáhajú mu v jeho práci. Táto tradícia má priblížiť sviatok svätého Huberta – patróna poľovníkov a jazdcov.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.11.2016
Detskú železnicu navštívi túto sobotu sv. Mikuláš
Už tento víkend sú pre návštevníkov Košickej detskej historickej železnice pripravené populárne Mikulášske jazdy. Mladí železničiari vypravia v sobotu 3. decembra dva vlaky, chýbať nebude sv. Mikuláš s darčekmi, programom a ďalšími atrakciami.
viac
26.11.2017
Medzi Košicami a Prešovom bude premávať mikulášsky vlak
Už v sobotu 2. decembra na trati medzi Košicami a Prešovom budete môcť zazrieť nielen populárne historické motoráky Magdu a Ľubku, ale aj samotného Mikuláša, anjelov a čerta. Miesto v nostalgickom mikulášskom vlaku je možné si po prvýkrát rezervovať už aj online.
viac
22.04.2021
Prvá na Slovensku otvorí sezónu Košická detská historická železnica
Zo všetkých historických úzkorozchodných železníc na Slovensku práve tá v Košiciach začne sezónu v tomto roku ako prvá. Kolesá historického vláčika sa po koľajniciach v Čermeľskom údolí rozbehnú v sobotu 24. apríla.
viac
06.07.2021
Po zabudnutej trati za umením
Horúci tip na príjemný letný výlet pre celú rodinu prináša Detská železnica Košice a pozýva na Veľký vlakový výlet Po zabudnutej trati za umením do Strážok, Spišskej Belej a Kežmarku už v sobotu 10. júla. Lístky je potrebné zakúpiť vopred.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %