Streda 22.01.2020
Dnes má meniny 
Zora
°C
27.04.2019 09:10

Otvorenie banského náučného chodníka prilákalo stovky turistov


Najvýznamnejšie bansko-technické a historické pamiatky súvisiace s ťažbou drahých kovov v Novej Bani približuje nový náučný chodník s názvom Po stopách baníckej slávy. Slávnostné odhalenie tabúl banského náučného chodníka Po stopách baníckej slávy v Novej Bani (vľavo Zoltán Vén, predseda Novobanského baníckeho spolku, vpravo primátor Novej Bane Branislav Jaďuď). EASYFOTO TASR - Jana Vodnáková


Najvýznamnejšie bansko-technické a historické pamiatky súvisiace s ťažbou drahých kovov približuje nový náučný chodník s názvom Po stopách baníckej slávy. Slávnostné otvorenie prilákalo v piatok stovky malých aj veľkých turistov, ktorí sa vybrali po trase spoznávať dávnu banícku históriu mesta.


Banský náučný chodník má dve trasy, pričom otvorená bola jeho druhá trasa B. Projektová manažérka mesta Lenka Šubová priblížila, že trasa meria 5,6 kilometra, má prevýšenie 130 metrov a 15 zastávok. Prezentuje baníctvo 16. až 19. storočia vrátane objektov úpravy rúd a banského vodohospodárskeho systému. Trasa je okružná, začína sa aj končí na Námestí Slobody. Vedie prevažne v intraviláne mesta a prejsť ju trvá približne tri až štyri hodiny.       

Náučný chodník má plánovanú aj trasu A. Tá by mala priblížiť povrchovú a podzemnú banskú činnosť v stredoveku a merať 4,3 kilometra. Jej realizácia je podľa Šubovej naplánovaná na budúci rok.

Za realizáciou náučného chodníka stojí mesto Nová Baňa a Novobanský banícky spolok. Ten si dal za cieľ oživovať starú banícku históriu,  približovať banícke zvyky a tradície a obnovovať staré banské diela. "Novobanský chodník je taká prvá etapa nášho cieľa, že ukážeme ľuďom staré banské pamiatky, ktoré sa tu nachádzajú a aby sa dozvedela aj mladá generácia, kde vlastne bývajú a z čoho mesto vzniklo," poznamenal predseda spolku Zoltán Vén.       

"Dnešné otvorenie náučného chodníka je sviatkom pre všetkých baníkov, ktorých sme tu mali v aktívnej ťažbe viac ako 550 rokov," uviedol po otvorení primátor Branislav Jaďuď. Vybudovanie banského náučného chodníka podporovalo podľa neho mesto už od samotného vzniku tejto myšlienky, čo bolo ešte v roku 2002.       

Celý projekt bol financovaný z mestských zdrojov, prispel aj Novobanský banícky spolok. Náklady na jeho realizáciu sa vyšplhali na necelých 20.000 eur. "Mesto podporilo vznik tohto projektu jednak finančne, ale aj organizačne a personálne. Takisto budeme pomáhať pri ďalšej etape, ktorá sa otvorí v budúcich rokoch," deklaroval primátor.       

V súvislosti s baníckou históriou mesta má samospráva a banícky spolok aj ďalšie plány. Plánujú vybudovať banícky skanzen s Potterovým atmosférickým strojom, ktorý slúžil na čerpanie banských vôd a v roku 1722 ho anglický konštruktér Isaac Potter postavil na šachte Althandel. Stáť by mal na pozemkoch, kde v minulosti stroj aj v skutočnosti stál. Túto nehnuteľnosť mesto pred časom získalo do svojho vlastníctva.       

"Začali sme archeologický prieskum, ktorý má prvé výskumy za sebou," priblížil Jaďuď s tým, že budú ďalej pokračovať v plánoch. Replika stroja by sa potom mala stať súčasťou banského náučného chodníka.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
Na Borkút sa turisti aj cyklisti dostanú novoupraveným lesným chodníkom
Prešovčania aj ďalší milovníci prírody sa môžu dostať po novoupravenej lesnej ceste do Lesoparku Borkút v katastri obce Haniska.
viac
20.08.2016
Po 40 rokoch sprístupnili v Slovenskom raji roklinu Kyseľ
Verejnosť bude môcť od piatka 19. augusta v Národnom parku Slovenský raj opäť navštíviť roklinu Kyseľ, ktorá bola pre turistov zatvorená pred 40 rokmi po veľkom požiari. Slávnostné otvorenie ferraty Kyseľ a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutočnilo vo štvrtok.
viac
25.10.2016
Biskupstvo chce otvoriť objekt služieb pre turistov tesne pred Vianocami
Nový objekt služieb pre turistov na Nitrianskom hrade by mal byť otvorený tesne pred tohtoročnými Vianocami. Podľa hovorcu Biskupstva Nitra Miroslava Lyka je objekt skolaudovaný, stále však chýba časť gastro technológie. Práve to je dôvodom, prečo sa otvorenie objektu služieb posunulo o pol roka.
viac
09.11.2016
Hvezdáreň v Michalovciach po rekonštrukcii sprístupnili verejnosti
Hvezdáreň v Moussonovom dome v Michalovciach po komplexnej rekonštrukcii sprístupnili verejnosti, v parku tiež slávnostne otvorili astronomický areál.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.42 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.74 %