Utorok 07.07.2020
Dnes má meniny 
Oliver
°C
22.10.2019 04:20

Michalovčanom storočnice je M. D. Trčka


Metod Dominik Trčka. Snímka zdroj: redemptoristi.sk


Michalovčania si za naj osobnosť poslednej storočnice zvolili blahoslaveného kňaza Metoda Dominika Trčku.


Vyplynulo to z vyhlásenia výsledkov ankety Michalovčan storočnice počas slávnostného galavečera pri príležitosti 100. výročia vyhlásenia Michaloviec za centrum Zemplínskej župy. Na podujatí sa v pondelok večer zúčastnil aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. "Je dôležité, aby sa poďakovalo tým, o ktorých si Michalovčania myslia, že za tých 100 rokov boli najdôležitejšími osobnosťami," povedal v súvislosti s anketou pre TASR.       

Do ankety, ktorú michalovská samospráva vyhlásila 16. septembra, sa podľa slov Adely Kalaninovej z odboru komunikácie, marketingu a kultúry mestského úradu zapojilo 1482 hlasujúcich. "Dlho to vyzeralo tak, že tento súboj medzi sebou zvedú terajší víťaz a bývalý primár michalovskej chirurgie, doktor Štefan Kukura," uviedol pre TASR k ankete primátor Michaloviec Viliam Zahorčák s tým, že víťazstvo prvého blahorečeného človeka, ktorý pôsobil v regióne, ho neprekvapilo.       

Trčka si prvenstvo vyslúžil 654 získanými hlasmi, Kukurovi sa ich v hlasovaní ušlo 485. Trojicu najvolenejších uzavrel Pavol Horov s počtom hlasov 115. Michalovčania si svojho favorita volili spomedzi desiatich osobností nominovaných komisiou zloženou z profesionálnych historikov, múzejníkov a pracovníkov samosprávy.

Slávnostný galavečer bol vyvrcholením sérií podujatí, ktoré pri príležitosti 100. výročia vyhlásenia Michaloviec za centrum Zemplínskej župy pripravilo mesto v spolupráci so Zemplínskym múzeom. "Okrúhle výročia sú hodné toho, aby sa pripomínali, a osobitne to platí o 100. výročí. Myslím si, že už pred 100 rokmi pri vzniku Československa vtedy tí, ktorí to sídlo premiestnili do Michaloviec, akoby tušili, že Michalovce majú potenciál byť centrom regiónu, čomu sa aj dnes s odstupom času tešíme," uviedol k oslavám Zahorčák.       

Súčasťou slávnostnej akadémie bol aj krst knihy Michalovce ako sídlo Zemplínskej župy, ktorú si samospráva nechala pri príležitosti okrúhleho výročia vypracovať.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.11.2017
Mesto chce na účely rekreácie získať pozemky pod Hrádkom
Michalovská samospráva sa usiluje získať pozemky v lokalite pod Hrádkom, ktoré sú vo vlastníctve štátu. Využiť ich chce na rekreačno-oddychové aktivity pre obyvateľov.
viac
19.09.2019
Odštartovali anketu Michalovčan storočnice
Michalovská samospráva spustila v pondelok hlasovanie v ankete Michalovčan storočnice. Prieskumom medzi obyvateľmi chce zistiť, koho považujú za naj osobnosť spojenú s mestom za uplynulých 100 rokov.
viac
07.05.2020
Mesto Michalovce zbiera príbehy z „koronadoby“
Získať ucelený obraz o prežívaní pandémie nového koronavírusu obyvateľmi chce samospráva mesta Michalovce. Príbehy jednotlivcov zbiera prostredníctvom ankety zverejnenej na svojej internetovej stránke.
viac
07.05.2020
Externé zdroje na financovanie komunálnych potrieb
Samosprávy na financovanie svojich zámerov a investičných potrieb okrem vlastných finančných prostriedkov využívajú aj eurofondy. Združenie miest a obcí Slovenska sa však v prieskume zameralo na pomerne širokú paletu ostatných externých zdrojov financovania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %