Štvrtok 21.10.2021
Dnes má meniny 
Uršuľa
°C
25.09.2021 10:35

EK: Európsky klimatický pakt spúšťa kampaň o udržateľnej doprave


Ilustračná snímka


Jedna štvrtina emisií skleníkových plynov v EÚ pochádza z dopravy, čo významne ovplyvňuje životné prostredie. V septembri a októbri sa preto Európsky klimatický pakt pri príležitosti Európskeho týždňa mobility a Európskeho roku železníc venuje téme udržateľnej mobility.


Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o opatreniach v oblasti klímy súvisiacich s udržateľnou mobilitou a poukázať na to, ako ľudia, firmy a mestá naprieč celou Európou menia svoje zaužívané spôsoby prepravy na šetrnejšie k planéte, a podporiť a inšpirovať tak ďalších ľudí a organizácie, aby namiesto áut volili ekologickejšie formy dopravy.

Každý krok sa ráta

September predstavuje pre väčšinu Európanov návrat k povinnostiam spojený s dennodenným cestovaním do práce a do školy. Každý z nás preto môže priložiť ruku k dielu a malou zmenou v našich životoch prispieť k ochrane životného prostredia. Začať chodiť viac peši, jazdiť na bicykli, cestovať mestskou hromadnou dopravou či vlakom, menej lietať, alebo jazdiť na elektromobiloch, to všetko sa ráta. 

Do iniciatívy je aktívne zapojené aj Zastúpenie Európskej komisie: „Pre mňa je už samozrejmosťou ísť do práce či na stretnutie v rámci Bratislavy pešo alebo MHD. Prospieva to nielen prírode, ale aj môjmu telu a mysli. Každý z nás môže v rámci svojich možností prispieť k záchrane planéty – a niekedy na to stačí naozaj málo,” hovorí vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Každý môže svoj príľub týkajúci sa udržateľnej mobility registrovať na platforme www.count-us-in.org (link is external) a pridať sa tak k tisíckam ľudí, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty.

Európa oslavuje udržateľnú dopravu

Ďalším dôvodom, prečo sa kampaň spúšťa práve v septembri, je Európsky týždeň mobility, ktorý sa každoročne koná od 16. do 22. septembra. Tento rok sa nesie v téme “Bezpečne a zdravo s udržateľnou dopravou”, reagujúc na ťažkosti a zmeny, ktoré priniesla pandémia COVID-19. Zapája sa doň celkovo 2 772 miest v 51 krajinách, medzi nimi aj 56 slovenských miest, ktoré počas týždňa pripravia rôzne sprievodné podujatia podporujúce trvalo udržateľnú dopravu. Viaceré z nich sa zapoja aj do Svetového dňa bez áut (22. september) uzavretím jednej alebo viacerých ulíc pre autá a ich otvorením pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu. V neposlednom rade sa mnohé mestá zaviazali k zavedeniu trvalých opatrení prispievajúcich k prechodu z individuálnej automobilovej dopravy na ekologické dopravné prostriedky.

V súvislosti s Európskym týždňom mobility a Európskym rokom železníc odštartoval 2. septembra v Lisabone svoju cestu naprieč Európou expres Connecting Europe, ktorý sa v rámci svojej cesty po 26 krajinách Európskej únie zastavil aj na Slovensku. 10. septembra zavítal do Bratislavy a 19. septembra bude mal krátku zastávku v Košiciach, pri príležitosti ktorej ŽSR, ZSSK a ZSSK CARGO zorganizovali uvítacie podujatie za účasti predstaviteľov Ministerstva dopravy a výstavby SR a železničných spoločností. Na podujatí nechýbal ani Rastislav Trnka, predsedu VÚC Košice a ambasádor Európskeho klimatického paktu: „Rýchlik Connecting Europe považujem za skvelú iniciatívu, ktorá pripomína, že vlaky sú bezpečná, cenovo dostupná, pohodlná a hlavne trvalo udržateľná forma dopravy. Zároveň však nezabúda na výzvy, ktorým vlaková doprava v Európe čelí, a ktoré bude potrebné vyriešiť, ak chceme dosiahnuť, aby ju využívalo čoraz viac ľudí. Teším sa, že ako ambasádor Európskeho klimatického paktu môžem byť súčasťou diskusií aj na túto tému a pomôcť dospieť k pozitívnym zmenám pre našu planétu.“ 

O Európskom klimatickom pakte a Európskej zelenej dohode

Európsky klimatický pakt je súčasťou Európskej zelenej dohody, projektu Európskej komisie, ktorý pomáha Európe dosiahnuť cieľ stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete. Európska zelená dohoda má za snahu prejsť na udržateľnú ekonómiu v rámci Európskej únie a to tak, že klimatické a environmentálne výzvy mení na príležitosti. Jeho cieľom je spraviť klimatickú neutralitu spravodlivú a inkluzívnu. 

Vďaka kombinácii opatrení Európskej zelenej dohody na úrovni vládnych politík a opatrení Európskeho klimatického paktu na úrovni jednotlivcov môže celá spoločnosť spolupracovať na spoločnom cieli – zmierniť náš dopad na klímu a zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre našu planétu. 

Zdroj: Európska komisia 

Autor: (EK, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.09.2018
Tohtoročný Európsky týždeň mobility podporuje myšlienku kombinovanej dopravy
Európsky týždeň mobility (ETM) sa v tomto roku koná pod heslom: "Kombinuj a choď!" v dňoch 16. až 22. septembra. Cieľom tohtoročnej kampane je myšlienka podporiť výber rôznych druhov dopravy tak, aby sa bolo možné nimi dostať v meste do jeho rôznych častí.
viac
22.05.2020
Do začiatku júna možno pripomienkovať plán dopravného systému v kraji
Verejnosť môže do 2. júna pripomienkovať plán udržateľnej mobility Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Návrh plánu, ktorý je základným nástrojom na zabezpečenie vyváženého rozvoja dopravného systému v regióne, je zverejnený na portáli Ministerstva životného prostredia SR.
viac
07.08.2020
Analýza mobility odhalila silné i slabé stránky mesta
Mesto Trnava pripravuje strategický Plán udržateľnej mobility (PUM) a v súčasnosti je možnosť pripomienkovať do 15. augusta jeho analytickú časť.
viac
20.10.2020
O cenu Európskeho týždňa mobility 2020 bojovali aj samosprávy
Do Európskeho týždňa mobility 2020 sa svojimi aktivitami a trvalými opatreniami zapojilo 55 samospráv. Najaktívnejšou samosprávou sa stala mestská časť Bratislavy – Ružinov, s originálnym podujatím uspelo aj mesto Senec a aj Levoča získala ocenenie v kategórii samospráv Efektívne trvalé opatrenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %