Utorok 19.11.2019
Dnes má meniny 
Alžbeta
°C
18.10.2019 08:05

ZMO HN žiada, aby ZMOS viac rokoval so štátom o prenesených kompetenciách


Združenie miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN)


Hornonitrianske obce žiadajú orgány Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), aby odbornejšie a intenzívnejšie obhajovali záujmy miest a obcí Slovenska a rokovali so štátom o financovaní prenesených kompetencií.


Uzniesli sa na tom na sneme Združenia miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) vo štvrtok v Bojniciach.       

"Je to veľmi vážna téma. V médiách počúvame stále informácie, ako má samospráva dostatok peňazí a máme vysoké podielové dane. Je pravdou, že podielové dane sa napĺňajú, ale na druhej strane bolo schválených neskutočne veľa noviel zákonov, ktorými boli mestám a obciam uložené povinnosti," načrtol predseda ZMO HN Vojtech Čičmanec.       

Ide podľa neho o zimnú údržbu chodníkov, navyšovanie poplatkov za skládkovanie odpadu, ako i obedy zadarmo a mnohé ďalšie veci, ktoré obce čakajú. "V poslednom čase to bola novela zákona o dani z príjmov, kde dôjde k výpadku na podielových daniach. V parlamente je zákon o revíziách detských ihrísk, čo sú veci, ktoré budú zaťažovať obecné rozpočty," podotkol.       

ZMO HN chce v tejto súvislosti podporiť orgány ZMOS s vládou SR, aby sa tieto veci prehodnotili a prehodnotili sa aj všetky príjmy, ktoré plynú do rozpočtov miest a obcí Slovenska. "Keď začneme financovať všetky prenesené kompetencie, obce to zvládnu s veľmi odretými ušami. Čo je najväčší problém, zastaví sa rozvoj na miestnej úrovni, či už je to rekonštrukcia komunikácií, budov, alebo ďalšie veci, ktoré nám vyplývajú i zo zákona, pretože sme povinní s každým jedným eurom nakladať efektívne, hospodárne a účelne. Všetky finančné zdroje sa presunú do spomínaných oblastí," priblížil.       

ZMOS v tejto súvislosti pripravil i audit kompetencií obcí a miest, ktorý má slúžiť ako podklad na rokovanie so štátom. "Audit kompetencií prenesených výkonov jasne preukázal to, čo tvrdíme už dávnejšie. Či už matričný, alebo stavebný úrad, ktoré fungujú ako prenesený výkon štátnej správy, sú nedofinancované zo strany štátu a tento stav je už ďalej neudržateľný," ozrejmil podpredseda ZMOS Radomír Brtáň.       

Zo strany ZMOS je podľa neho možná jedine argumentácia a komunikácia, či už so zákonodarcami alebo partnermi, orgánmi, ktoré majú možnosť ovplyvniť to, akým spôsobom bude financovaná štátna správa a práve prenesený výkon na samosprávy. "Ja sám viem z vlastnej skúsenosti, že stavebný úrad musíme dofinancovať a nestačia nám zdroje, ktoré nám posunie štát na pokrytie nákladov súvisiacich s chodom úradu," dodal.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2018
Premiér: Nová vláda chce so ZMOS zachovať dobré vzťahy
Nová vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) bude udržiavať dobré vzťahy so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a chce si zachovať partnerský dialóg, na aký sme boli zvyknutí v predchádzajúcich rokoch. Po rokovaní s predstaviteľmi ZMOS-u to deklaroval premiér.
viac
25.04.2018
Predstavitelia ZMOS rokovali na Úrade vlády SR
Na základe iniciatívy ZMOS sa 18. apríla 2018 na pracovnom rokovaní stretli predseda ZMOS Michal Sýkora spolu so svojimi podpredsedami s novým premiérom Petrom Pellegrinim a piatimi členmi vlády.
viac
28.08.2019
Predstavitelia vlády rokovali so ZMOS
Predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini s časťou ministrov rokovali s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska. Rokovanie sa uskutočnilo v stredu 21. augusta 2019 na Úrade vlády SR.
viac
13.11.2019
Bez inventúry sa nepohneme
Združenie miest a obcí Slovenska organizuje podujatie zamerané na predstavenie výsledkov auditu prenesených kompetencií a aktivity súvisiace s inventúrou kľúčových originálnych kompetencií samospráv. Dvojdňový workshop sa uskutoční 19. – 20. novembra 2019 v hoteli DIXON v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %