Nedeľa 12.07.2020
Dnes má meniny 
Nina
°C
18.11.2019 09:05

Vodohospodári znižujú hladinu nádrže Ružiná, čaká ju generálna oprava


Vodná nádrž Ružiná. Ilustračná snímka (tasr)


Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) začal so znižovaním hladiny vody v priehrade Ružiná v okrese Lučenec. Informoval o tom Tomáš Januš z referátu komunikácie SVP s tým, že cieľom je úplné vypustenie nádrže, po ktorom začne správca rozsiahlu opravu objektov vodnej stavby.


„Znižovanie zo súčasnej úrovne hladiny 251 metrov nad morom (n. m.) na minimálnu prevádzkovú hladinu 242 metrov n. m. bude postupné, maximálna rýchlosť poklesu bude 30 centimetrov denne. Priebežne bude vykonávaný výlov rýb, ktorý zabezpečí Slovenský rybársky zväz,“ uviedol Januš.       

Doplnil, že prioritne budú vykonané tie opravy, ktoré umožnia začatie opätovného napúšťania nádrže, už v priebehu vykonávania ostatných prác. „Stavebné práce budú trvať do konca roka 2020. Opravu vodnej stavby nariadil Okresný úrad Lučenec na základe nevyhovujúceho technického stavu,“ vysvetlil Januš.       

Rozsahom ide podľa jeho slov o generálnu opravu vodnej stavby, ktorá pozostáva z opravy betónových a kovových konštrukcií, elektroinštalácií a ovládacích prvkov, sfunkčnenia provizórneho hradenia na návodnej strane hrádzového telesa, ako aj odstránenia priesakov na kontakte zemného telesa a komunikačnej a odpadovej chodby na jednotlivých dilatačných blokoch.       

Vodná stavba Ružiná bola vybudovaná v období rokov 1969 - 1973, do trvalej prevádzky bola uvedená v roku 1974. Účelom priehrady s rozlohou 170 hektárov a celkovým objemom viac ako 15 miliónov kubických metrov je sploštenie povodňovej vlny, vyrovnávanie nerovnomerných prietokov v Budinskom a Krivánskom potoku, akumulácia vody pre zabezpečenie povrchovej vody pre priemysel a poľnohospodárstvo, ale aj využitie hydroenergetického potenciálu v malej vodnej elektrárni či rekreácia a rybárstvo.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.04.2016
Strechu na židovskej synagóge v Prešove opravia do konca mája
V dôsledku rekonštrukcie strechy sú návštevy prešovskej ortodoxnej židovskej synagógy na Okružnej ulici dočasne obmedzené. S opravou strechy začali v marci a hotová by mala byť do konca mája.
viac
01.03.2017
Handlová vyzvala obyvateľov, aby jej nahlasovali výtlky na komunikáciách
Samospráva Handlovej dnes spustila výzvu s názvom Jarný výtlkozber. Prostredníctvom nej žiada obyvateľov mesta, aby jej nahlásili výtlky na mestských komunikáciách po zimnom období.
viac
24.09.2019
Vodohospodári obvinenia starostov z okolia Domaše odmietajú
Slovenský vodohospodársky podnik, Odštepný závod (SVP-OZ) Košice odmieta obvinenia zo zlého hospodárenia na vodnej stavbe (VS) Domaša, ktoré vo štvrtok (19. 9.) na tlačovej konferencii prezentovali starostovia siedmich obcí z okolia Domaše.
viac
22.04.2020
Vláda plánuje vytvoriť komplexný informačný systém o vodách
Vláda SR plánuje vytvoriť komplexný informačný systém o vodách. Chce zabezpečiť aj transparentné informovanie verejnosti o kvalite podzemných vôd.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %