Utorok 23.04.2024
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
15.01.2020 02:10

Viliam Ruttkay-Nedecký - 128. výročie narodenia


Viliam Ruttkay-Nedecký: Jesenná krajina


Viliam Ruttkay-Nedecký, slovenský maliar, pedagóg sa narodil 14. 1. 1892 v Príbovciach. Jeho korene siahajú do starého turčianskeho šľachtického rodu.


Študoval na gymnáziu v Martine, v rokoch 1911 až 1914 na výtvarnej akadémii v Budapešti na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti u profesorov Révész, Réti, Bosznay. Štúdia musel však kvôli vypuknutiu prvej svetovej vojny prerušiť a narukovať do armády.  Štúdium ukončil po vojenskej službe v roku 1919, ale vzdelanie si dopĺňal zahraničnými študijnými cestami vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku a Poľsku. Od roku 1919 žil trvalo v Turci. Od roku 1927 pôsobil ako profesor kreslenia na stredných školách a neskôr ako výtvarník v slobodnom povolaní. V roku 1958 sa postaral o založenie Oblastnej galérie v Banskej Bystrici a v rokoch 1958-1967 pôsobil ako jej prvý riaditeľ.

V jeho tvorbe nachádzame impresionizmus, svoje začiatky venoval krajinkám a od nich prešiel na figurálne kompozície, žánrové portréty a zátišia.

Hoci väčšinu obrazov maľoval v pochmúrnych farbách, vedel využiť aj kontrast farieb. Okrem obľúbenej hnedej rád používal aj odtiene červenohnedej a fialovej. A tieto farby príležitostne dopĺňal o sýtozelenú. Dobrý ohlas získal  v žánrových portrétoch tulákov a Cigánov, kde spájal zmysel pre sociálnu pravdivosť a až drsnosť videnia s romantizujúcim podtextom. Charakteristické sú pre jeho tvorbu najmä zátišia, v ktorých dosahuje kultivovanosť cítenia a svojráznosť atmosféry. Má charakteristický pádny, výrazný rukopis a nadväzuje na tradíciu šerosvitu. Jeho obrazy sú zemito prosté a len minimálne využívajú  možnosť pôsobivejšieho farebného alebo svetelného kontrastu. Pri maľovaní využíval olejové farby, ale používal aj temperové a tiež techniku kreslenia tušom.

Bol účastníkom mnohých kolektívnych domácich aj zahraničných výstav (Košice, Martin, Lučenec, Bratislava, Budapešť, Drážďany, Viedeň, New York). Samostatnú výstavu mal v roku 1931 v Žiline a súbornú výstavu mal v roku 1962 v Banskej Bystrici.

Pracoval aj v odbore scénického výtvarníctva a propagačnej grafiky. Bol členom mnohých spolkov, Spolku slovenských umelcov, Umeleckej besedy slovenskej a po roku 1945 spolku Trojštít. V roku 1949 bol jedným zo zakladateľov oblastnej pobočky Zväzu slovenských výtvarných umelcov v Martine, kde vykonával viaceré funkcie.

Viliam Ruttkay-Nedecký zomrel 30.  5. 1967 v Banskej Bystrici a je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine v hrobe starej matky Lujzy Ruttkayovej-Nedeckej, rod. Veličovej (1834-1912).

Autor: Ľubomír Žila


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.08.2017
Kráľovstvo husaciny otvorí svoje brány už po druhý raz
Bratislavský samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism pozývajú do Kráľovstva husaciny. Slovenským Grobom 2. septembra prejde už po druhýkrát sprievod Márie Terézie.
viac
23.08.2018
Kráľovstvo husaciny Vás privíta po tretí raz
Pripravte sa na poriadnu zábavu a skvelú chuť kráľovskej husaciny! Kráľovstvo husaciny totiž otvorí svoje brány už v prvý septembrový deň. Prevádzky Cechu husacinárov, ktorých husacie špeciality si získali srdcia mnohých gurmánov, pohostia návštevníkov.
viac
28.06.2019
Ľadový expres sa vracia na trať
Košický samosprávny kraj prostredníctvom svojej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus aj tento rok spúšťa mimoriadny turistický vlak Ľadový expres. Premávať začne už od tejto soboty (29.6.2019) na trase Košice – Dobšinská ľad. jaskyňa – Červená Skala.
viac
21.10.2020
Namiesto Národného tenisového centra má v Košiciach vyrásť tréningové centrum
Namiesto Národného tenisového centra s medzinárodným významom má na Popradskej ulici v Košiciach vyrásť Národné tréningové centrum mestského a regionálneho významu bez hľadiska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %