Piatok 29.11.2024
Dnes má meniny 
Vratko
°C
14.11.2019 09:10

Vďační za slobodu? Pripomenutie si udalostí Novembra ´89 v Trnave


Ilustračný výtez plagátu


Štátny archív v Trnave v spolupráci s Mestom Trnava a občianskym združením Malý Berlín pripravili žánrovo síce odlišné, ale po obsahovej stránke veľmi zaujímavé a jedinečné podujatia, ktorými si Mesto Trnava so svojimi obyvateľmi pripomenie udalosti Novembra ´89.


Všetky tri podujatia sú súčasťou veľkého cyklu pod názvom POCTA SLOBODE, pri príprave ktorého spojili sily Trnavský samosprávny kraj, Mesto Trnava, Nádvorie, priestor súčasnej kultúry, Divadlo Jána Palárika, Štátny archív v Trnave, Západoslovenské múzeum v Trnave, Malý Berlín, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, Galéria Jána Koniarka v Trnave – Synagóga – Centrum súčasného umenia a Trnavské rádio. Spoločne ponúkajú širokej verejnosti dôstojné pripomenutie si hodnoty slobody – 30. výročia Nežnej revolúcie v Trnave.

Koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Gregoriánsky chorál

(františkánsky Kostol sv. Jakuba, 17. novembra 2019, o 19.30 h)

Hudba po stáročia ľudí spája a sprevádza ich pri dôležitých životných okamihoch. Hudba lieči, prináša radosť, uvoľnenie i umelecký zážitok. Je nadčasová. Práve všetky tieto aspekty sa spojili v jedno pri myšlienke, akým dôstojným spôsobom si Mesto Trnava pripomenie novembrové udalosti spred 30 rokov? Koncertom vážnej hudby, ktorá do Trnavy ako takej právom patrí. A tak v nedeľu 17. novembra 2019 čaká Trnavčanov nevšedný umelecký zážitok vo františkánskom kostole – gregoriánsky chorál v podaní vokálneho súboru SCHOLA MINOR, ktorý sa špecializuje na interpretáciu stredovekého gregoriánskeho chorálu a polyfónie. Gregoriánsky chorál je jednohlasný liturgický spev v latinčine, ktorý vznikol v stredoveku a stal sa univerzálnym hudobným prejavom stredovekej Európy. Je pilierom, na ktorom je postavená európska umelecká hudobná kultúra a od ktorého sa odvinul komponovaný viachlas. Na koncerte zaznejú kompozície z rôznych vrstiev gregoriánskeho chorálu, a aj z fragmentov zo stredovekých notovaných kníh, ktoré sú v súčasnosti uložené v Štátnom archíve v Trnave. Gregoriánsky chorál bude prezentovaný aj z hľadiska stredovekej ranej polyfónie. SCHOLA MINOR pozostáva z interpretov: Hilda Gulyás (sólo), Tomáš Šelc (sólo), Mária Páleníková, Júlia Urdová a Sylvia Urdová (umelecké vedenie – gregoriánsky chorál študovala u prof. Cornelia Pouderoijena OSB vo Viedni: Universität für Musik und darstellende Kunst). Vokálny súbor SCHOLA MINOR okrem hudobno-liturgickej služby účinkuje na viacerých koncertoch a festivaloch na Slovensku, v Maďarsku, v Taliansku a v Belgicku. A v novembri ich po prvý raz privítame aj u nás v Trnave.

Výstava ...vtedy v Novembri...

(Štátny archív v Trnave, Štefánikova 7, vernisáž 18.11.2019 o 16.30 h)

November 1989 sa v trnavskom regióne niesol v znamení mítingov, dialógov a štrajku, ktorými ľudia dali jasne najavo, že požadujú zmenu. Svedectvom týchto udalostí sú archívne dokumenty, ktoré návštevníci uvidia v Štátnom archíve v Trnave na výstave „...vtedy v Novembri...“. Na výstave budú k nahliadnutiu programové vyhlásenia občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu a koordinačného výboru slovenských vysokoškolských študentov, ktoré sa čítali na mítingoch. Tie začínali spievaním hymnickej piesne Karola Kuzmányho Kto za pravdu horí – text piesne sa prepisoval a rozširoval medzi účastníkmi mítingov – jeden z exemplárov bude aj na výstave. Osobitnú pozornosť si zaslúžia materiály moderátora novembrových mítingov v Trnave – herca Vladimíra Oktavca – jeho „scenáre“ ako základná osnova všetkých podujatí. Mítingy v Trnave svojou prítomnosťou podporili mnohé známe tváre – spomeňme aspoň Zuzanu Kronerovú, Juraja Nvotu, Petra Šimuna, Stanislava Štepku, Mariána Geišberga a mnohých ďalších. Svoju podporu vyjadril vystúpením aj Miroslav Žbirka, ktorý nechal na jednom z dokumentov aj svoje telefónne číslo. O celospoločenskej situácii informovali na svojich stránkach aj novovytvorené periodiká Trnavská verejnosť a Trnavský hlas. Aj tieto vydania uvidia návštevníci na výstave. O tom, že udalosti Nežnej revolúcie oslovili široké spektrum ľudí rôznych vekových kategórií, svedčia aj zachované satirické ilustrácie v študentských časopisoch. Tieto a mnohé ďalšie dokumenty i trojrozmerné predmety mapujúce udalosti Novembra ´89 pochádzajúce nielen z archívnych fondov, ale i zo súkromných zbierok, budú prezentované vo výstavných priestoroch Štátneho archívu v Trnave od 18. novembra 2019 do 7. februára 2020.

Moderovaná diskusia Nežná revolúcia. Vyhralo dobro nad zlom?

(Malý Berlín, 18. novembra 2019, o 18.00 h)

Novembrové udalosti roku 1989 nenechali chladnými ani obyvateľov Trnavy. Ľudia na námestiach dali jasne najavo, že chcú zmenu – nový zmysel života v podobe slobody myslenia a konania. Po 30 rokoch si môžeme položiť otázku, do akej miery sa podarilo realizovať a naplniť tieto myšlienky, a teda sa pýtať: ako prebiehal November ´89 v Trnave? Vyhralo vtedy naozaj dobro nad zlom? Hľadať odpovede na tieto otázky budú pozvaní odborníci – archivár-historik spolu s priamymi aktéri novembrových udalostí počas diskusie, ktorá sa uskutoční v pondelok 18. novembra 2019 od 18.00 h v priestoroch Malého Berlína. Diskutovať prídu František Mikloško, Vladimír Oktavec, Juraj Nvota a Radoslav Ragač. V úlohe moderátora sa predstaví Mário Nicolini.

Autor: (ts-mvsr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.11.2016
O európskom cestovnom ruchu 2017 sa rozhodne v Bratislave
Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) bude po prvýkrát v histórii samostatného Slovenska hostiť zasadnutie Európskej komisie pre cestovný ruch. V poradí 92. General Meeting European Travel Commision (ETC) sa bude konať od 23. do 25. novembra 2016 v Bratislave.
viac
22.05.2017
Na projekty oživenia okolia Dunaja poputuje vyše 55 000 eur
Na podporu projektov na kultivovanie a oživenie prostredia Dunaja a Malého Dunaja poputuje z Dunajského fondu vyše 55 000 eur. Peniaze v rámci druhej grantovej výzvy získalo osem projektov neziskových organizácií. Podporené budú aktivity od Bratislavy až po Komárno.
viac
14.11.2018
Trnavská župa si pripomenie výročie udalostí Novembra ´89 dňom otvorených dverí
Trnavská župa prvýkrát otvorí svoje brány pre širokú verejnosť. Pri príležitosti pripomenutia si udalostí Novembra ´89 pripravil Úrad TTSK Župný deň otvorených dverí.
viac
19.11.2020
Aktivisti spustili petíciu za zastavenie výstavby v Demänovskej doline
Občianske združenie (OZ) pre Dolinu zverejnilo v stredu petíciu za okamžité zastavenie výstavby a reguláciu dopravy v Demänovskej doline. Spustilo ju v spolupráci s iniciatívou My sme les, Asociáciou prírodného turizmu a s podporou ďalších organizácií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.37 %