Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
24.09.2021 09:35

V Poprade otvorili prvé viacpodlažné parkovisko


Snímka zdroj: Košice Online


Na Bajkalskej ulici v Poprade vo vnútrobloku v stredu otvorili viacpodlažné parkovisko. Mesto s jeho výstavbou začalo v apríli.


Podľa hovorkyne mesta Jarky Hlaváčovej bolo hlavným cieľom výstavby zvýšenie celkovej kapacity a kvality parkovania obyvateľov sídliska bez výrazného úbytku zelene.       

"Je to prvé modelové viacpodlažné parkovisko. Myslím si, že toto je cesta, ktorou by mohlo mesto ísť, a to parkovať takto moderne bez toho, aby sme zaberali zeleň na sídliskách. Ľudia odmietli výškové stavby, preto je iba jedno podlažie nad prízemím," povedal pri otvorení primátor Anton Danko.       

Nové parkovisko disponuje 60 parkovacími miestami na prízemí, dvomi miestami na nabíjanie elektromobilov a 47 miestami na poschodí. Z toho v rámci prízemia je riešených päť státí pre zdravotne ťažko postihnuté osoby.       

"Stavbu sa nám podarilo postaviť za pomerne krátky čas, 165 dní. Hlavne teraz, keď je problém s dodávkou materiálov vzhľadom na situáciu s covidom. Môžem pochváliť hlavne mesto Poprad, spoločná realizácia bola veľmi dobrá, vyšlo nám v ústrety a v tak krátkom čase sa nám podarilo dodržať zmluvný termín," vysvetlil výrobný riaditeľ Kami profit Ladislav Lipka.       

Celkové náklady stavebných prác na realizáciu stavby predstavujú sumu viac ako 860.000 eur. Stavba je konštrukčne riešená ako kombinácia železobetónových prefabrikátov a monolitických konštrukcií.       

Priestorovo je parkovisko rozšírené len o prístupovú komunikáciu a rampu. Záber zelene je podľa Hlaváčovej preto minimálny. Pri parkovisku bolo vysadených deväť nových vzrastlých stromov a pribudli aj nové plochy s nízkou výsadbou. Nájazdová rampa na poschodie je vyhrievaná, delená a po okrajoch rampy sú taktiež zvýšené bezpečnostné okraje s výstražným dopravným značením. Súčasťou stavby je aj nové pieskovisko ako náhrada za odstránené.

Parkovacie plochy sú osvetlené a celý priestor je monitorovaný bezpečnostnými kamerami s prenosom obrazu na mestskú políciu. Parkovisko je určené len pre osobné autá, nie dodávky, a nebude tam možné dlhodobé odstavenie vozidla.       

Ako uviedol primátor mesta, na budúci rok sa samospráva chystá postaviť viacpodlažné parkovisko na Rastislavovej ulici a ak sa stavba ujme aj tu, pokračovať by sa malo aj v iných častiach mesta.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.12.2016
Počas vianočných sviatkov zaparkujete v Poprade zadarmo
Parkovanie v centre Popradu bude viac ako tri týždne bez parkovacích poplatkov. Samospráva vychádza v ústrety návštevníkom centra mesta a od dnešného dňa ruší výber parkovacích poplatkov na mestských parkoviskách.
viac
02.08.2017
Štyri erby na kontajnery so stromami vyrobia miestni študenti
Štyri kovové erby, ktoré budú krášliť kontajnery so stromami v centre Fiľakova, vyrobia miestni stredoškolskí študenti. Ako informoval primátor mesta Attila Agócs, spomínané kontajnery osadia na Hlavnej ulici v rámci revitalizácie zelene.
viac
20.09.2019
V Malackách otvoria záchytné parkovisko
V pondelok 23. septembra slávnostne otvoria v Malackách záchytné parkovisko. Nachádza sa v areáli Píla neďaleko železničnej i autobusovej stanice. Jeho kapacita je 91 parkovacích miest - 86 štandardných a 5 pre zdravotne postihnutých.
viac
12.02.2020
Poprad mení parkovaciu politiku
Mesto Poprad má v pláne zmeniť parkovaciu politiku, pribudne tak štvrtá spoplatnená zóna, ceny v blízkosti námestia sa zvýšia a platiť za parkovanie sa bude aj v sobotu. Na stredajšom (12. 2.) rokovaní mestského zastupiteľstva o tom rozhodli poslanci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %