Sobota 18.09.2021
Dnes má meniny 
Eugénia
°C
04.02.2021 01:17

V hodnotení INEKO Fiľakovo uspelo najlepšie z regiónu


Fiľakovo.


Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) uverejnil analýzu samospráv a VÚC, v ktorej hodnotí ich hospodárenie ku koncu roka 2019. V rebríčku sa Fiľakovo umiestnilo najlepšie spomedzi miest v našom regióne.


Ako informoval analytik INEKO Matej Tunega, cieľom analýzy je sprehľadniť finančnú stabilitu jednotlivých slovenských samospráv na Slovensku. Vytvorili na to vlastnú metodiku, na základe ktorej priradili obciam či VÚC presné skóre. „Skóre sumarizuje najdôležitejšie ukazovatele hospodárenia samosprávy a jeho cieľom je čo najlepšie odzrkadľovať jej finančné zdravie,“ ozrejmil s tým, že samosprávam udeľovali skóre v rozmedzí od 0 po +6, čo predstavuje najlepší výsledok.

Jedným z dôležitých kritérií podľa neho bolo, že by dlh samosprávy nemal presiahnuť 25 % z príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka. Fiľakovo sa s výškou dlhu 18,72 % umiestnilo na 47. zo 141 priečok, čo je najvyššia priečka dosiahnutá spomedzi miest nášho regiónu. Mesto získalo skóre +5,10 vďaka čomu možno Fiľakovo podľa INEKO označiť ako mesto s veľmi dobrou finančnou stabilitou a pridelilo mu známku „výborné finančné zdravie“.

„Zadlženosť samospráv je chúlostivou témou, ktorá sa častokrát zneužíva aj v politickom boji. Sme preto veľmi radi, že sme dosiahli takýto dobrý výsledok. Podarilo sa nám to napriek tomu, že práve v roku 2019 sme prijali veľký úver na nákladné rozvojové projekty mesta, akými boli prestavba domu kultúry, asfaltovanie na Farskej lúke či výstavba mestskej tržnice. Objektívne čísla ukázali, že napriek rozvoju s mestskou kasou narábame racionálne,“ reagoval na hodnotenie primátor mesta Attila Agócs.

Autor: (Klaudia MIKUŠ KOVÁCSOVÁ, hovorkyňa mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.10.2020
Podiel samospráv na verejných vodovodoch by nemal ísť do súkromných rúk
Prevod majetkovej účasti štátu, samosprávneho kraja alebo obce na prevádzke verejných vodovodov či kanalizácií by sa mal obmedziť. Zamedziť by sa malo jeho prevodu do súkromných rúk, ostať by mal vo verejnom záujme.
viac
19.10.2020
ZMOS začína s prípravou analýzy odpadového hospodárstva
Združenie miest a obcí Slovenska začína s tvorbou analýzy, ktorá bude zameraná na problematiku odpadového hospodárstva. Ide o mimoriadne dôležitú oblasť činnosti miest a obcí, ktorá sa stále viac stretáva s problémami v aplikačnej praxi a pomerne často je vystavená novým legislatívnym zmenám.
viac
28.10.2020
J. Naď: Ochranné prostriedky zabezpečí štát, obce však môžu pomôcť
Dezinfekciu a ochranné prostriedky na účely víkendového celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 poskytne samosprávam štát. Môžu však pomôcť a zabezpečiť pre svojich dobrovoľníkov dezinfekciu, rúška či rukavice. Výdavky sa im preplatia podobne ako pri voľbách.
viac
13.04.2021
ZMOS začína s analýzou PPP v komunále
Združenie miest a obcí Slovenska má vytvorený expertný tím, ktorý sa najbližších šesť mesiacov bude venovať analýze PPP z hľadiska využitia v mestách a obciach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.82 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %