Piatok 29.05.2020
Dnes má meniny 
Vilma
°C
02.02.2016 10:30

V Bratislave „zachraňovali“ bezdomovcov. Ohrozujú ich najmä mrazivé noci


Ľudia bez domova sú počas zimných mesiacov v nebezpečenstve. (Foto: Pixabay.com)


V súvislosti s mrazivým počasím sa 15. januára uskutočnilo v Bratislave koordinačné stretnutie zástupcov mesta a ostatných organizácií pracujúcich s ľuďmi bez domova, s cieľom nastaviť systém spolupráce medzi mestom a ostatnými poskytovateľmi sociálnych služieb a zvýšiť tak možnosti pomoci.


„Nič nechceme podceniť a chceme byť pripravení. Ľudia bez domova sú totiž počas mrazivých nocí najzraniteľnejší. Spoluprácou vieme pomôcť ľuďom bez domova efektívnejšie a adresnejšie,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

I. Nesrovnal na stretnutí informoval zástupcov občianskych združení a neziskových organizácií pomáhajúcim ľuďom bez domova o pripravenosti mesta zriadiť v prípade potreby stanový tábor tak, ako to bolo v roku 2012. „Komunikoval som s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom ohľadom pomoci pri zriaďovaní takéhoto stanového tábora. Ministerstvo je pripravené mestu pomôcť. Oslovil som s prosbou o spoluprácu aj vedenie ŽS. Veľmi by totiž pomohlo, keby boli železničné stanice a čakárne dočasne otvorené aj pre ľudí bez domova,“ povedal primátor.

Dohodli spoločný postup

Na stretnutí sa zástupcovia mesta a ostatné organizácie pracujúce s ľuďmi bez domova na území Bratislavy dohodli na pravidelnej výmene informácií a spoločnom postupe a spolupráci. Mesto Bratislava, ktoré prevádzkuje nocľaháreň Mea Culpa na Hradskej ulici s kapacitou 36 lôžok operatívne zvýši kapacitu na 45 ľudí a predĺži prevádzkové hodiny. Kapacity zariadenia z 200 na 270 - 280 lôžok je schopná zvýšiť aj Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul. Neziskové organizácie a občianske združenia pomôžu tiež terénnou prácou, vyhľadávaním ľudí bez domova či ich prípadným zvážaním do nocľahární a denných stacionárov. V prípade, že by nestačili ani zvýšené kapacity alebo by teplota dlhodobo klesla pod -10 °C, mesto je pripravené zriadiť stanové mestečko.

Mestská samospráva je tiež jedným z partnerov projektu Mobilnej ošetrovne (Domov sv. Jána z Boha, n. o.), ktorý je určený aj pre ľudí bez domova ako variant sociálnej pomoci. Pracovníci rehole vedia v prípade potreby zvážať ľudí bez domova do zariadení na to určených či poskytnúť ošetrenie. Na koordinačnom stretnutí sa zúčastnil aj náčelník Mestskej polície Peter Krajíček, ktorý deklaroval pripravenosť mestských policajtov pomôcť ľuďom bez domova – či už komunikovaním s nimi v teréne ohľadom možností pomoci, alebo v urgentných prípadoch aj ich priamym zvážaním do nocľahární.

V prípade skutočne kritickej situácie sa dajú operatívne zvyšovať kapacity niektorých ďalších zariadení o prístelky, spacie vaky či stoličky.

Autor: (is)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2020
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 – zisťovanie pre elektronické sčítanie
Pilotné zisťovanie k elektronickému sčítaniu domov a bytov projektu SODB 2021 prebiehalo od 27. apríla do 30. apríla 2020. Cieľom bolo otestovať proces elektronického sčítania domov a bytov (ďalej len „ESDB“) pre rok 2021.
viac
22.05.2020
O aktualitách v meste Rajec sa obyvatelia dozvedia cez mobilnú aplikáciu
Aktuálne informácie o dianí v meste Rajec sprostredkuje nová mobilná aplikácia. Podľa Zuzany Ščasnej z oddelenia kultúry mestského úradu má novinka zabezpečiť efektívnejšiu komunikáciu medzi radnicou a obyvateľmi.
viac
23.05.2020
Modernizovaný systém verejného obstarávania
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák informoval ZMOS o výsledkoch nasadenia modernizovaného systém elektronického verejného obstarávania na ÚVO a možnostiach jeho využitia.
viac
22.05.2020
Odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji znečistil podzemné vody
Odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec v katastrálnom území časti Farná znečistil podzemné vody. Vo štvrtok o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec s ministrom životného prostredia Jánom Budajom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %