Streda 30.11.2022
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
24.09.2022 12:30

SVP začne na konci septembra vypúšťať vodné dielo Kráľová na Váhu


Vodné dielo Kráľová na Váhu. Snímka zdroj: SRZ


Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) začne v posledný septembrový deň vypúšťať vodné dielo Kráľová na rieke Váh medzi Sereďou a Šaľou. Informoval o tom hovorca SVP Marián Bocák. Dôvodom opatrenia je kontrola technického stavu opevnenia hrádzí a trvalo zatopených priestorov.


Naplánovaná je aj kontrola dobývacieho priestoru v zdrži, vykonanie špeciálnych geofyzikálnych meraní v oblasti skládky provizórnych hradiacich konštrukcií pre vtoky do vodnej elektrárne. Zároveň sa budú odstraňovať nánosy pred odbernými objektmi závlah, realizovať antikorózna oprava vodiacich drážok pre provizórne hradenia na haťových poliach, odstraňovať dreviny zachytené v hrubých hrabliciach na vtokoch do turbín elektrárne a iné práce pod úrovňou minimálnej prevádzkovej hladiny.       

"Takéto postupy sa realizujú na vodných dielach v priemere každých 15 až 20 rokov," uviedol Bocák pre TASR. Opätovné napúšťanie nádrže by sa malo začať na konci októbra, jeho trvanie bude podľa Bocáka závislé od hydrologických podmienok.       

Kráľová alebo Kaskády je viacúčelové vodné dielo na riečnom kilometri Váhu 44,2 až 78,6. Dokončené bolo v roku 1985 s cieľom energetického využitia rieky, protipovodňovej ochrany priľahlého územia, na ťažbu štrkopieskov, ako zásobník zavlažovacej vody, na splavnenie, chov rýb a ako prostredie na rekreáciu a vodné športy. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Má rozlohu 10,9 štvorcových kilometrov, objem 52 miliónov kubických metrov vody.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.08.2016
Zo štyroch etáp výstavby Vážskej vodnej cesty je dokončená len prvá
Pred šiestimi rokmi mala byť dobudovaná Vážska vodná cesta. Zo štyroch etáp výstavby, ktoré mali spojiť Žilinu s Dunajom v Komárne, je však v súčasnosti dobudovaná len prvá etapa Komárno – Sereď v celkovej dĺžke 75 kilometrov.
viac
13.04.2017
Posolstvo čistého životného prostredia sa šíri netradičným spôsobom
Na Námestí Andreja Hlinku boli v pondelok, 10. apríla 2017, umiestnené dva veľkokapacitné kontajnery naplnené odpadom. Aj takýmto nevšedným spôsobom chcú upozorniť na znečistené životné prostredie aktivisti z Občianskeho združenia GO SPACE spoločne s mestom Žilina.
viac
09.11.2020
SVP a ŠOP chcú užšie spolupracovať
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR chcú užšie spolupracovať.
viac
22.09.2022
Témou tohtoročného jarmoku budú dožinky
Témou tohtoročného tradičného jarmoku v Bánovciach nad Bebravou budú ľudové tradície, remeslá a folklór v spojení s ukončením hospodárskej sezóny a oslavou úrody.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %