Sobota 18.09.2021
Dnes má meniny 
Eugénia
°C
31.07.2021 09:10

Slovenčina, slovenčina, slovenčina


Ilustračná snímka Marek Hajkovký


Neustále sa meniace vyhlášky v súvislosti s cestovaním na Slovensko spôsobili, že sa z našich hôr vytratila čeština a poľština. Slováci v posledných rokoch tvorili stabilných viac ako 65% návštevníkov Liptova a Tatier.


Toto leto podporujú Slováci domáci cestovný ruch ešte výraznejšie. Z dôvodu poklesu klientov zo zahraničia, ponúka posledný mesiac prázdnin širší výber ubytovacích kapacít ako tomu bývalo po minulé roky. Ubytovatelia tiež potvrdili, že dovolenkári toto leto menej plánujú a ubytovávajú sa doslova na poslednú chvíľu.

Toto leto na horách počuť najmä slovenčinu. Liptov a Tatry navštevujú Slováci. Pravidelní klienti z Poľska a Česka zostali zväčša doma alebo vycestovali do iných krajín. Môžu za to neustále zmeny vo vyhláškach v súvislosti s opatreniam voči šíreniu covid-19 pri cestovaní na Slovensko. Aj vďaka tomu je ponuka ubytovacích kapacít pre domácich Slovákov na august veľmi dobrá a vyberie si podľa svojich preferencií každý.

„Z prieskumu, ktorý sme realizovali na vzorke päťdesiatich našich ubytovacích zariadení je zrejmé, že na august ponúkajú zariadenia ešte dostatočné kapacity na ubytovanie. Prevádzkovatelia tiež avizujú, že sa zmenilo správanie dovolenkárov. Pobyty oveľa menej plánujú. Rezervácie robia na poslednú chvíľu a dokonca sa stáva, že sa rozhodnú pre pobyt priamo na recepcii, keď si pozrú ubytovacie zariadenie, lokalitu a overia si voľné kapacity,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Strach z covidu stále zostal. Dovolenkári si akoby nechávali čas na to čo príde. Najväčšiu výhodu zdá sa majú ubytovacie zariadenia, ktoré majú vybudovanú vernú klientelu. Dovolenkári poznajú tamojšie pomery, takže idú akoby na istotu, na miesta, ktoré poznajú. Dané zariadenia avizujú aj vyššie obsadenosti na posledný prázdninový mesiac august.

„Letná sezóna sa vyvíja dobre i keď zahraniční návštevníci nám chýbajú. Cítime domácu podporu. Slováci chcú dovolenkovať na Slovensku a veríme, že si v auguste v našich ubytovacích zariadeniach vyberú. V ponuke sú všetky typy ubytovania – hotely, penzióny, priváty a dokonca sa ešte nájdu aj kapacity v chatách,“ povedala riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Rusnáková.

Obe destinácie v minulosti mávali najsilnejší posledný prázdninový mesiac. Aj preto treba počítať s tým, že sa ponuka bude s postupom času zužovať. Výber ubytovacích kapacít je ešte momentálne na august dostatočný a dovolenka na Slovensku je pre Slovákov bezpečná a nevyžaduje žiadnu karanténu.

Autor: (ts-Región Liptov, Katarína Šarafínová)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.01.2020
Porota a verejnosť rozhodli o najlepších v cestovnom ruchu v PSK
Laureátov vybrala verejnosť v online hlasovaní, ako i odborná porota na neverejnom zasadnutí v sídle Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.
viac
15.02.2021
Svidnícke letisko bude partnerom v medzinárodnom projekte
Svidnícke letisko bude partnerom v medzinárodnom projekte. Je využívané najmä na športové a rekreačné lietanie.
viac
13.07.2021
Rozprávkový Liptov s deťmi
Štvrtý ročník úspešného podujatia ZA7HORAMi naštartoval prázdninový čas a zabavil rodiny s deťmi.
viac
18.08.2021
Liptov má zelenú
V zmysle nového covid automatu majú Liptáci zelenú. Znamená to monitoring, teda prevádzky cestovného ruchu nepocítili výraznejšiu zmenu ani obmedzenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.82 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %