Sobota 22.02.2020
Dnes má meniny 
Etela
°C
18.01.2020 01:10

Rómski starostovia: Nepotrebujeme, aby nám v obciach hliadkovali neziskovky


Snímka z pracovného stretnutia splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábelom Ravaszom.


V obci Toporec sa 3. januára konalo pracovné stretnutie, ktoré zvolal. splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz


Na stretnutí sa riešili otázky spolunažívania v súvislosti s udalosťami predošlých týždňov. Na stretnutí sa zúčastnilo 70 ľudí, medzi nimi rómski starostovia, terénni sociálni pracovníci, aktivisti aj zástupcovia štátnej správy.

Prítomní zdôraznili, že si neželajú ďalšie samovoľné hliadkovanie rôznych občianskych združení v ich obciach. Túto zhodu sformulovali aj do deklarácie, ktorú môžu podpísať starostovia a primátori obcí na Slovensku.

Ďalšou ústrednou témou bola činnosť miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS). Tie sú v súčasnosti aktívne v 250 obciach na celom Slovensku, a v ich radoch sú prevažne Rómovia. MOPS sa osvedčili práve v znižovaní napätia v etnicky zmiešaných lokalitách. Účastníci stretnutia sa zhodli v tom, že tento projekt musí prejsť z eurofondového financovania do štátneho rozpočtu, aby sa zabezpečila jeho trvácnosť. Požadovali tiež silnejšie a jasnejšie postavenie MOPS aj na základe dobrej praxe okolitých krajín.

„Považujem za veľmi nešťastné, že sa pred voľbami využívajú a zneužívajú výsostne lokálne konflikty na burcovanie komunitného napätia po celom Slovensku. Posledné, čo potrebujeme je, aby si právo do rúk vzali rôzne občianske združenia, ktoré sa hrajú na hliadky v osadách. Naše obce a naše osady nie sú cvičiská pre neziskové organizácie,“ povedal Ábel Ravasz. „Naopak, musíme pokračovať v systémových opatreniach, akými sú posilnenie spolupráce terénnych služieb, posilnenie MOPS či rozvoj chudobných lokalít. Iba tak vieme zabezpečiť pokojné spolunažívanie. To však nie je výnimkou, ale pravidlom v celej krajine, napriek tomu, že sa vyzdvihujú najmä negatívne príklady. Pozitívnym príkladom, akým je aj včerajšia statočnosť Rómov z Jasova, ktorí zachraňovali zranených cestujúcich po nehode autobusu, sa takej pozornosti nedostane.“

Splnomocnenec Ravasz bude závery stretnutia prezentovať aj ministerke vnútra a policajnému prezidentovi. Na záver starostovia prijali deklaráciu k samozvanému hliadkovaniu v ich obciach.

Deklarácia proti hliadkovaniu občianskych združení v osadách

My, dolu podpísaní starostovia, primátori a aktivisti deklarujeme, že sme proti samovoľnému hliadkovaniu rôznych občianskych združení v našich obciach a mestách. Naše osady nie sú cvičiskom pre neziskové organizácie.

Hlboko odsudzujeme medializované násilné činy v obciach Richnava a Važec, ako aj všetky ďalšie podobné incidenty, nech už boli namierené voči občanom akejkoľvek národnosti. Zároveň však odmietame politizáciu týchto miestnych konfliktov na vytĺkanie politických bodov.

Preto sa zaväzujeme, že:

1. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili vytváraniu ďalšieho napätia v našich obciach.

2. Nikdy sme nepozvali, ani v budúcnosti nepozveme  hliadky občianskych združení do našich obcí.

3. Naopak, v rámci našich možností, posilníme prácu v teréne, zameranú na  prevenciu kumulovania napätia.

4. V rámci našich možností nedovolíme, aby sa v našich obciach a mestách uskutočnili verejné zhromaždenia, smerujúce k zvyšovaniu napätia.

5. Iniciujeme posilnenie miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS) a ich prevod do štátneho financovania.

Naším cieľom je pokojné a dobré spolunažívanie v našich obciach a mestách.

Autor: (mvsr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.09.2018
Na stretnutí v Podkylave sa starostovia zabávali, no najmä diskutovali
Začiatkom septembra sa dovedna 66 starostov ZMO, región JE Jaslovské Bohunice v stretlo opäť (ako je už tradíciou) v Agropenzióne Adam v rázovitej kopaničiarskej obci Podkylave, aby si pripomenuli výročie prijatia Zákona o obecnom zriadení č. 369/1990 Zb (6. 9. 1990).
viac
20.02.2019
Župan sa stretol s primátormi a starostami zo senického okresu
Župan Jozef Viskupič pokračuje v pravidelných stretnutiach so zástupcami miest a obcí kraja. Stretnutie so starostami okresu Senica sa konalo už po druhý krát, prvé stretnutie sa uskutočnilo už v januári 2018.
viac
28.02.2019
Vývoz odpadu sa prerokoval so starostami obcí v okrese Svidník
V stredu, 27. 2. 2019 sa konalo stretnutie starostov obcí v okrese Svidník, ktorých vývoz komunálneho odpadu zabezpečujú Technické služby mesta Svidník. Stretnutie iniciovala primátorka Svidníka Marcela Ivančová.
viac
29.03.2019
Chýbajúce pracovné sily možno hľadať aj medzi Rómami
Zamestnávatelia čoraz častejšie hlásia nový problém: chýbajúcu pracovnú silu. Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity vidí riešenie v zapájaní firiem, ktoré spúšťajú špecifické programy pre oslovenie a zamestnávanie Rómov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %