Piatok 29.03.2024
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
27.09.2019 08:10

Podpora zapojenia ľudí zo znevýhodnených skupín do digitálneho prostredia


Ilusračná snímka, zdroj: zive.aktuality.sk


Výzva je určená inštitúciám verejnej správy na projekty zamerané pre ľudí so zdravotným postihnutím a občanov vo veku od 55 do 74 rokov.


S cieľom výraznejšie začleniť ľudí zo znevýhodnených skupín do digitálneho prostredia Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vyhlásil otvorenú dopytovo-orientovanú výzvu „Digitálna inklúzia“ v objeme 15 miliónov eur. Cieľom výzvy je podporiť také typy projektov, ktoré u ľudí zo znevýhodnených skupín zabezpečia inklúziu do digitálneho prostredia. Projekty môžu byť zamerané na rozvoj digitálnych zručností, zjednodušenie prístupu k internetu, k informáciám a službám verejnej správy či na rozvoj participácie na digitálnom trhu.

„Projekty s týmto zameraním majú pre zdravotne znevýhodnených občanov zabezpečiť lepšiu dostupnosť digitálneho obsahu, zlepšiť ich digitálne zručnosti alebo vytvoriť podmienky na využívanie digitálnych služieb. Rovnako však ide aj o projekty so zameraním na vzdelávanie starších ľudí, aby vedeli čerpať výhody, ktoré im internet a digitálny trh vedia priniesť ako využívanie e-služieb štátu, využívanie internetbankingu, a mnohé iné,“ vysvetlil vicepremiér Richard Raši.

Druhou skupinou aktivít je podpora asistovaného života a telemedicíny pre ľudí so zdravotným postihnutím. „Ide o projekty napríklad na jednoduchšie privolenie pomoci ošetrovateľa doma a v zariadeniach sociálnych služieb pomocou signálu, kamery alebo hlasu. Alebo aplikácie, ktoré poskytnú lekárom na diaľku údaje o klientovi ako krvný tlak, liečenú diagnózu, či alergie v prípade zmeny zdravotného stavu“, dopĺňa Raši.

Organizácie štátnej správy, ostatné subjekty verejnej správy, vyššie územné celky, obce a mestá a nimi zriadené právnické osoby mimo Bratislavského kraja sa tak môžu uchádzať o podporu projektu v minimálnej výške 200-tisíc eur a maximálnej výške 5 miliónov eur. V prípade zamerania projektov na rozvoj digitálnych zručností je miestom realizácie celé územie Slovenska. Na výzvu je vyčlenených celkovo 15 miliónov eur a uzatvorená bude po vyčerpaní alokácie alebo z dôvodu nedostatočného záujmu žiadateľov.

Dopytovo-orientovanú výzvu vyhlasuje Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako sprostredkovateľský orgán pre OPII, v rámci prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť. Poskytovanie príspevkov podľa tejto výzvy sa realizuje formou nenávratného finančného príspevku zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Viac informácií o výzve nájdete na www.vicepremier.gov.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk.

Termín uzavretia prvého hodnotiaceho kola je 25. 11. 2019.

Autor: (úpvii)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.12.2016
Platforma MVRO pred Vianocami vyzýva na zníženie individuálnej spotreby
Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO) s prichádzajúcimi Vianocami vyzýva verejnosť na zníženie individuálnej spotreby, ktorá môže napomôcť pri napĺňaní 17 Cieľov udržateľného rozvoja OSN.
viac
21.01.2019
Výzva na podporu životného prostredia a rozvoja vidieka do konca januára
Bratislavský samosprávny kraj v súlade so všeobecne záväzným nariadením Bratislavského samosprávneho kraja č. 5/2018 o poskytovaní dotácií z rozpočtu BSK zverejnil 27. novembra 2018 výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.
viac
09.09.2020
NKN ponúka granty na rozvoj vzdelávania
Nitrianska komunitná nadácia (NKN) finančne podporí verejnoprospešné a dobrovoľnícke aktivity na základných školách.
viac
28.10.2020
Dajme im prednosť. Ukážme ľudskosť
ZMOS v súvislosti s blížiacim sa celoplošným testovaním apeluje na mestá, obce, široké organizačné tímy, aby spolu s obyvateľmi, ktorí sa počas víkendu prídu testovať, dali pri návšteve odberného miesta prednosť hendikepovaným ľuďom, starším ľuďom, aj tehotným matkám a ich sprievodu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.85 %