Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
11.01.2020 10:15

Náhradné premostenie cez rieku Laborec má byť hotové do konca januára


Na snímke poškodený most, kde došlo 14. októbra 2019 k odlomeniu časti nosníka mosta cez rieku Laborec medzi mestom Strážske v okrese Michalovce a miestnou časťou Krivošťany počas kontrolného dňa KSK na moste v Strážskom 29. novembra 2019. FOTO TASR - Roman Hanc.


Prejazd osobných automobilov ponad rieku Laborec v Strážskom (okres Michalovce) po viac ako troch mesiacoch umožní náhradné premostenie. Ako o tom v piatok informoval predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka, má byť hotové do konca januára.


"V pondelok - utorok by mala byť podpísaná zmluva s víťazným uchádzačom. Bude mať dva týždne na to, aby demontoval staré nosníky a osadil náhradné premostenie. Toto náhradné premostenie by malo slúžiť pre peších, osobné automobily a malé autobusy. Ďalšie práce budú pokračovať podľa toho, ako rýchlo sa pripraví projektová dokumentácia, prekládky niektorých sietí a podobne," uviedol Trnka s tým, že realizáciu náhradného premostenia, demontáž starého mosta a výstavbu nového v tomto termíne umožnil súhlas Úradu pre verejné obstarávanie so zrýchleným konaním. Prvú fázu priameho rokovacieho konania ukončili vo štvrtok 9. januára a ako Trnka doplnil, KSK v tejto súvislosti oslovil piatich dodávateľov. Suma, za ktorú zhotoviteľ osadí náhradné premostenie, zrealizuje demoláciu starého mosta, pripraví projektovú dokumentáciu a vybuduje nový most, by mala predstavovať maximálne 2,4 milióna eur.       

Náhradné premostenie má byť podľa Trnku osadené z ľavej strany súčasného mosta na existujúcich pilieroch. Tie sú podľa znaleckého posudku v poriadku. Komplikáciou sa zdá byť plynové a vodovodné potrubie, ktoré je podľa slov riaditeľa Správy ciest KSK Jozefa Raucha "zavesené" na moste, i keď je to v rozpore so zákonom. Ako však doplnil, pri štvrtkovom (9.1.) stretnutí s pravdepodobným dodávateľom stavby našli niekoľko možných riešení. Najvhodnejšie bude závisieť od stanoviska plynárov a vodárov, s ktorými má kraj rokovať budúci týždeň. Pri rekonštrukcii mosta bude typ "Vloššák" nahradený železobetónovými nosníkmi predpätej konštrukcie. Predpokladaným termínom ukončenia jeho výstavby je koniec roka 2020.       

V KSK je spolu 54 mostov typu Vloššák. Ako Trnka uviedol, testy, ktoré na nich v súvislosti so zrúteným nosníkom na moste v Strážskom vykonali, zaradili päť z nich do šiesteho stupňa, teda do stavu tesne pred uzavretím. Ide o most cez potok Čečanka za obcou Mokrance, most cez záchytný kanál pred obcou Záhor, most cez nápustný kanál do Zemplínskej šíravy, most cez poľný kanál pred obcou Topoľany a most cez potok v meste Sečovce. "Na týchto mostoch sme zatiaľ vykonali dočasné opatrenia, podopreté budú poškodené nosníky alebo presmerovaná doprava striedavo do jedného jazdného pruhu," povedal Trnka s tým, že náklady na ich rekonštrukciu sú vyčíslené na 3,5 mil. eur. "Momentálne ich nemáme vyčlenené zo žiadnej položky, takže toto budeme musieť tiež súbežne s týmto mostom začať riešiť," uzavrel.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Karlova Ves nesúhlasí s vytypovanými lokalitami pre náhradné byty
Bratislavská Karlova Ves nesúhlasí s vytypovanými lokalitami v mestskej časti, kde by sa mohli postaviť náhradné nájomné byty. Podľa karloveskej starostky Dany Čahojovej ide o lokality na Nábělkovej, Hlaváčikovej ulici a na ulici J. Stanislava.
viac
05.03.2018
Obec rastie vďaka mladým rodinám, idú stavať novú materskú školu
Obec Drienov za posledné volebné obdobie od roku 2015 získala z eurofondov celkovo 1,5 milióna eur. Starosta Peter Tomko uviedol, že sa tak snažia cez rôzne výzvy a projekty získať tie najefektívnejšie zdroje financií a vytvoriť svojim občanom lepšie miesto pre život.
viac
23.09.2018
Z bývalej krčmy je multifunkčné komunitné centrum
Nevyužitú a zanedbanú budovu v Parchovanoch (okres Trebišov) obec s podporou eurofondov pretvorila na multifunkčné komunitné centrum.
viac
04.02.2020
Náhradné premostenie cez rieku Laborec má byť hotové do týždňa
Náhradné premostenie cez rieku Laborec v Strážskom v okrese Michalovce by malo byť osadené do konca týždňa. Prejazd osobných automobilov, záchranných zložiek a malých autobusov cez neho bude realitou najneskôr v pondelok 10. februára.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %