Sobota 18.09.2021
Dnes má meniny 
Eugénia
°C
11.02.2021 08:30

MVO žiadajú odložiť návrh zmien vo verejnom obstarávaní a prepracovať ich


Na snímke ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.


Mimovládne organizácie (MVO) žiadajú odloženie návrhov zmien vo verejnom obstarávaní a ich prepracovanie. Pripomienky k návrhu zákona o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní už zaslali ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej.


Ak by zákon prešiel v navrhovanej podobe, mimovládne organizácie sa obávajú oslabenia kontroly verejných súťaží a nárastu korupčných praktík. Informovala o tom Lucia Pazičová z Nadácie Zastavme korupciu.

Návrh reformy z dielne rezortu spravodlivosti má preniesť ochranu práv uchádzačov vo verejnom obstarávaní takmer výlučne na súdy. Podnety a sťažnosti už nemá riešiť Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), nespokojní uchádzači sa majú obracať so žalobou na správne súdy. Dôvodom je podľa ministerstva, okrem iného, skutočnosť, že súčasný systém kontroly je zdĺhavý.

Mimovládne organizácie upozorňujú, že návrh nevychádza z reálnych údajov, chýba mu tiež analýza príčin problémov, ktoré chce riešiť. „Ak sa väčšina obstarávaní končí v prijateľnom čase a práve eurofondové súťaže trvajú trikrát dlhšie, brzdou nie je zákon, ktorým sa riadia všetky obstarávania. Reformovať treba v prvom rade časovo náročný a neefektívny systém viacnásobnej kontroly obstarávania zákaziek financovaných z fondov EÚ,” konštatuje Ján Kovalčík z INEKO.

Nové pravidlá podľa MVO neprinesú ani zrýchlenie čerpania eurofondov. Nie je podľa nich reálne, aby si súdy vybudovali potrebné odborné kapacity do termínu navrhovanej účinnosti. Schválením zmien dôjde podľa nich taktiež k oslabeniu kontroly zo strany MVO či opozície, pričom nebude možné požiadať ÚVO o kontrolu podozrivých tendrov. „Práve verejnosť vo viacerých prípadoch dokázala poukázať na rozsiahle porušovanie predpisov a nehospodárnosť nakladania s verejnými prostriedkami, napríklad pri utajovaných zmluvách na Finančnej správe, ktoré aktuálne vyšetruje polícia,” podotkol Peter Kulich zo Slovensko.Digital.

Mimovládne organizácie preto navrhujú odložiť navrhovanú reformu a prednostne riešiť hlavné príčiny zdĺhavého obstarávania. Navrhujú tiež, aby sa ÚVO ponechala možnosť ex offo konania, teda z vlastného podnetu. Požadujú tiež, aby verejný obstarávateľ nemohol uzatvoriť zmluvu až do právoplatnosti rozsudku správneho súdu.

Zákon o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní nadväzuje na novelu, ktorú pripravil vicepremiér pre legislatívu Štefan Hollý.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.05.2018
ÚVO oceňuje súčinnosť ZMOS pri príprave novely o obstarávaní
Novela zákona o verejnom obstarávaní sa nachádza v predbežnom pripomienkovom konaní. Je predpoklad, že na budúci týždeň pôjde do medzirezortného pripomienkového konania. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) má ambíciu, aby sa ním vláda zaoberala do začiatku letných prázdnin.
viac
21.10.2020
ÚVO predstavuje novelizáciu zákona o verejnom obstarávaní
Úrad pre verejné obstarávanie predstavil vlastný návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Zachováva princíp súťaživosti, verejné obstarávanie by sa malo zrýchliť, posilniť sa má transparentnosť a verejná kontrola. Zaviesť by sa podľa návrhu mal napríklad inštitút špekulatívnych námietok.
viac
07.01.2021
Sedem zásadných pripomienok ZMOS k VO
Združenie miest a obcí Slovenska tesne pred koncom roka uplatnilo v rámci medzirezortného konania sedem zásadných pripomienok k návrhu zákona o verejnom obstarávaní. Návrh zákona predložil do medzirezortného pripomienkového konania Úrad podpredsedu vlády SR.
viac
28.01.2021
ÚVO má vážne výhrady aj k návrhu zákona o súdnej ochrane vo VO
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák spolu so svojimi kolegami v stredu 27. januára diskutovali so zástupcami tretieho sektora o návrhu zákona o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.82 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %