Piatok 14.05.2021
Dnes má meniny 
Bonifác
°C
24.04.2021 02:56

MV SR poskytuje dotácie samosprávam v súlade s príslušnými výnosmi


Ilustračná snímka


Dotácie v súvislosti s preneseným výkonom štátnej správy rezort vnútra poskytuje podľa podmienok ustanovených príslušnými výnosmi. Výška navrhovaného rozpočtu na nasledujúce tri roky sa podľa rezortu každoročne prerokúva so združeniami zastupujúce samosprávy, ktorými sú ZMOS, ÚMS a SK8


Uviedol to rezort vnútra na margo výzvy ZMOS vláde SR, aby v súvislosti so spoločnými úradovňami zabezpečila dofinancovávanie preneseného výkonu. Zástupcovia ZMOS to skonštatovali počas štvrtkovej (22. 4.) tlačovej konferencie v obci Richvald v Bardejovskom okrese.       

Podľa ich slov mestá a obce doplácajú za štát, lebo každoročne výkon kompetencií stojí peniaze, ktoré však štát ako objednávateľ v primeranom rozsahu neplatí.       

Úrad vlády pre TASR uviedol, že vecne príslušný rezort v tejto veci je Ministerstvo vnútra (MV) SR.       

"MV SR sa k otázke môže vyjadriť len pokiaľ ide o úseky, ktoré vecne zastrešuje, respektíve, ktoré sú hradené z rozpočtovej kapitoly ministerstva vnútra. Ide o úseky matrík, hlásenia pobytu a registra obyvateľov, registra adries a starostlivosti o životné prostredie," uviedla Lucia Hurajtová z tlačového odboru rezortu vnútra.       

Podľa jej slov výška dotácie na matričnú činnosť zohľadňuje počet obyvateľov SR v rozhodujúcom kalendárnom roku, platovú tarifu platnú v období navrhovanej výšky dotácie a počet matričných úkonov vykonaných matričnými úradmi v rozhodujúcom kalendárnom roku.       

"Každoročne bola k vypočítanej dotácii poskytnutá Ministerstvom financií (MF) SR rozpočtovým opatrením aj valorizácia. V roku 2021 MF SR znížilo nami požadovanú výšku dotácie o desať percent a valorizáciu zatiaľ neposkytlo. Výška dotácie na hlásenie pobytu občanov a register obyvateľov SR zohľadňuje počet obyvateľov SR v rozhodujúcom kalendárnom roku vynásobené 0,33 eura na obyvateľa. Výška dotácie na register adries zohľadňuje počet úkonov uskutočnených obcami za rozhodujúci rok vynásobené 1,60 eura v príslušnom kalendárnom roku a paušál 18 eur za každú obec," priblížila Hurajtová s tým, že výška dotácie na starostlivosť o životné prostredie sa stanovuje v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR.       

"Pri desaťpercentnom znižovaní výdavkov sme postupovali v súlade s revíziou výdavkov zamestnanosti. MF SR sa tak už pri tvorbe rozpočtu dohodlo s rezortmi na spoločnom viazaní výdavkov. Je však už na samotných ministerstvách a štátnych inštitúciách, v ktorých oblastiach svojich kompetencií toto viazanie prostriedkov budú realizovať," uviedol pre TASR tlačový odbor MF SR.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2016
Mesto Humenné žiada SČK o vrátenie dotácie vo výške 10 000 eur
Humenné žiada Slovenský červený kríž (SČK), územný spolok Humenné o vrátenie dotácie za rok 2015 vo výške 10 000 eur. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom 12. zasadnutí.
viac
14.07.2018
J.Krúpa:To, že má Bratislava 17 mestských častí, má svoju históriu i racionalitu
V reakcii na analýzu Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR upozorňujúcej na možnosti zefektívnenia samosprávy na území Bratislavy to uviedol predseda Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy (RZ MČ BA) Jozef Krúpa.
viac
02.09.2020
Výzva na znižovanie dopadov pandémie a podpora zdravotnej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR ako sprostredkovateľský orgán pre Integrovaný regionálny operačný program vyhlasuje Výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok.
viac
22.04.2021
ZMOS vyzýva vládu na zabezpečenie dofinancovania preneseného výkonu
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzýva vládu SR, aby v súvislosti so spoločnými úradovňami zabezpečila dofinancovávanie preneseného výkonu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %