Sobota 11.07.2020
Dnes má meniny 
Milota
°C
02.12.2019 01:05

Mestá a obce Slovenska môžu bez nedostatočnej infraštruktúry čeliť kyberútokom


Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska


Ak mestá a obce Slovenska nebudú mať dostatočne zabezpečenú infraštruktúru, môžu sa stať obeťami kyberútokov. Uviedol to hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.


"Dnes sa ukazuje, že aj pod tlakom informatizácie a digitalizácie toto bude obrovský problém, ktorý môže kedykoľvek paralyzovať tak štát, ministerstvá, ako aj samosprávy," povedal Kaliňák a vysvetlil, že z tohto pohľadu je veľmi dôležité, aby štát povedal, akým spôsobom, akými technológiami a s akými kapacitami môžeme predísť situáciám, ako sú kyberútoky.

Najdrahší zamestnanci sú v IT sektore, ale obce si ich podľa Kaliňáka nedovolia zaplatiť, takže to jediné riešenie, ktoré Kaliňák vidí, je v tom, aby sa zriadilo IT centrum zdieľaných služieb pre mestá a obce a našiel sa podľa jeho slov jeden „macher“, ktorý by toto centrum spravoval.       

Kaliňák spomenul aj prípad, keď obec prišla z dôvodu kyberútoku o všetky peniaze, ktoré mala na vlastných účtoch a išla si narýchlo vybaviť úver, aby dokázala prežiť a financovať základné veci. Na to, či sa podarilo odhaliť útočníka, reagoval Kaliňák slovami, že je to v procese riešenia. "Takže tu dokonca môže ísť o paralyzovanie základných funkcií obce, ako spolufinancovať svoju činnosť alebo spolufinancovať svoju bežnú prevádzku."       

Presun peňazí z obecného účtu na akýkoľvek súkromný či zmeny v nastaveniach daňových poplatkov, to všetko sú podľa hovorcu ZMOS problémy, ktorým samosprávy musia čeliť.       

"Práve toto by malo byť tak principiálne dôležité a prioritné pre štát, ako aj pre samosprávu. Tam sme prosto na jednej lodi a ten terč môže trafiť okresný úrad, obvodný úrad, ale aj tú najmenšiu dedinu," dodal Kaliňák.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2018
M. Kaliňák: Splatenie dlhov samosprávy súkromníkom nie je bežná vec
Splatenie dlhov samospráv súkromníkom alebo firmou nie je bežná a ani samozrejmá vec, skôr ide o výnimočnosť.
viac
28.10.2018
M. Kaliňák:Znalosť kompetencií orgánov samospráv je kľúčom k férovému hodnoteniu
Kým v susednej Českej republike zvolili starostov a primátorov poslanci zastupiteľstiev, na Slovensku vzídu štatutári obcí i poslanci priamo z komunálnych volieb, ktoré sa uskutočnia v sobotu 10. novembra.
viac
29.10.2018
M. Kaliňák: Kvalita verejnoprospešných činností dokazuje odbornosť samosprávy
Verejnoprospešné činnosti, ako sú napríklad starostlivosť o zeleň, prevádzka verejného osvetlenia či údržba komunikácií a verejných priestorov, vníma verejnosť ako základnú povinnosť samospráv.
viac
21.02.2019
ZMOS predstavuje úspešné riešenia samospráv, majú inšpirovať aj ďalších
Obec Nižná Polianka, ktorá prevádzkuje Dom smútku pre obyvateľov siedmich obcí, fitnescentrum, ktoré v obci Trenč nahradilo krčmu a mesto Vrbové, v ktorom za každé narodené dieťa vysadia nový strom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %