Piatok 22.11.2019
Dnes má meniny 
Cecília
°C
14.10.2019 01:10

Materské školy po zavedení povinného predprimárneho vzdelávania


Ilustračná snímka (tasr)


Vydavateľstvo JurisDat Bratislava uvádza na trh 20. ročenku určenú pre riaditeľov a zriaďovateľov materských škôl.


V publikácii sa mapuje právny stav po schválení zákona o povinnom predprimárnom vzdelávaní (zákon č. 209/2019 Z. z.), ktorým sa novelizoval zákon č. 245/2008 Z. z. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov. Týmto zákonom bol novelizovaný tiež zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov (najmä zmeny kompetencií riaditeľov a zriaďovateľov materských škôl po zavedení povinného predprimárneho vzdelávania) a tiež zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní škôl a školských zariadení (novelou sú upravené o. i. aj podmienky financovania povinného predprimárneho vzdelávania). V súvislosti so zmenami v predprimárnom vzdelávaní bol novelizovaný aj zákon č. 278/1993 Z. z. (o správe majetku štátu), ktorým sa umožňuje prevod majetku štátu nielen na obce, ale aj na nimi zriadené organizácie a zákon č. 600/2003 Z. z. (o prídavku na dieťa). Jednou z ťažiskových je kapitola obsahujúca porovnávaciu štúdiu súčasnej legislatívy s legislatívnymi úpravami po zavedení povinného predprimárneho vzdelávania. V samostatnej časti sa upozorňuje na nedostatky v legislatívnych úpravách, ktoré znemožnia obciam plne sa podieľať na zavádzaní povinného predprimárneho vzdelávania. V knihe je uvedený aj výňatok zo stanoviska Generálnej prokuratúry SR ku kompetenciám obcí vo vzťahu k materským školám.

V publikácii sú uvedené právne predpisy týkajúce sa pracovnoprávnych vzťahov a odmeňovania zamestnancov materských škôl, vrátane zmien, ktoré vyplývajú zo zákona č.138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a prehľad zásadných zmien, ktoré sa po 1. 9. 2019 týkajú zamestnancov v regionálnom školstve.

Publikácia (formát A, rozsah 528 strán) je v období príprav na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania základnou a zatiaľ jedinou pracovnou pomôckou pre starostov obcí, v kompetencii ktorých je zriaďovanie materských škôl.

Informácie získate a objednávky zasielajte na e-mail: pv1920@centrum.sk

Autor: (Zdroj: ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.12.2016
Ľudia žijú na ekologický dlh, upozorňuje SAŽP
Ľudia spotrebúvajú viac ako unesie planéta Zem a žijú na ekologický dlh. Pri predstavení jedinečného modelu pre výpočet ekologickej stopy – Ekomerača, na to upozornil Timotej Brenkus zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
viac
18.01.2017
Prezentácia župných škôl v Avione už tento piatok
Podujatie Deň župných škôl v Avione, ktorého organizátorom je Bratislavský samosprávny kraj, odštartuje svoj šiesty ročník už tento piatok (20. 1.). Od 9. do 17. hodiny sa bude v nákupnom centre Avion v Bratislave prezentovať 47 stredných škôl.
viac
09.08.2019
V Bratislave chýbajú v školách i kuchárky a upratovačky,zhodli sa mestské časti
Okrem chýbajúcich učiteľov absentujú pred začiatkom školského roka v bratislavských školách aj nepedagogickí pracovníci. Viaceré bratislavské mestské časti sa zhodli na tom, že evidujú voľné pracovné miesta najmä pre kuchárov, pomocný personál do školských jedální, ale aj upratovačky.
viac
20.09.2019
BSK: Európska komisia odobrila návrh župy
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba spolu s deväťčlennou skupinou poslancov župného Zastupiteľstva apeloval v Bruseli za akútnu potrebu navyšovania kapacít základných škôl v obciach Bratislavského kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.97 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %