Štvrtok 01.10.2020
Dnes má meniny 
Arnold
°C
27.01.2020 01:20

Kultúrne inštitúcie ŽSK vlani navštívilo viac ako 1,5 milióna ľudí


Žilinský kraj


Kultúrne inštitúcie v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) navštívilo v roku 2019 viac ako 1,5 milióna ľudí. Z nich bolo 708 000 platiacich návštevníkov a zhruba 32 000 registrovaných používateľov knižníc. V porovnaní s rokom 2018 stúpla návštevnosť o 22 000 ľudí.


TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.       

Doplnila, že lídrom v návštevnosti je tradične Oravský hrad, ktorý láka nielen domácich turistov, ale aj návštevníkov z Poľska, Česka, Maďarska, Fínska, Dánska, Španielska, Francúzska, Japonska, Izraela či Kanady. Podľa riaditeľky Oravského múzea P. O. Hviezdoslava Márie Jagnešákovej bola pre múzeum mimoriadne úspešná celá posledná dekáda. "Oproti roku 2010 sme zaznamenali nielen výrazný nárast návštevníkov hradu, ale celého múzea. Najvýraznejšie sa to prejavilo na Oravskej lesnej železnici - až o neuveriteľných 212 percent," uviedla Jagnešáková.       

Prvú sezónu má za sebou aj turistický vláčik Oravský expres z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Žilinský turistický kraj. "Premával každú sobotu počas letných prázdnin zo Žiliny do Oravského Podzámku a pre veľký záujem musel zdvojnásobiť kapacity. Na trase ponúkal 11 zastávok, no najviac cestujúcich mierilo práve pod Oravský hrad, čo sa odrazilo aj v štatistikách jeho návštevnosti. V porovnaní s prázdninovými sobotami v roku 2018 stúpla návštevnosť hradu o 19,4 percenta," dodala Remencová.       

"Skokanom roka je expozícia Roľnícky dom s dvorom vo Vlkolínci, ktorá je rovnako ako skanzen v Pribyline v správe Liptovského múzea v Ružomberku. V porovnaní s rokom 2018 navštívilo Roľnícky dom o takmer 11.000 ľudí viac. Veľký úspech majú každoročne aj Skanzen Vychylovka či Historická lesná úvraťová železnica spájajúca z oboch strán Kysuce i Oravu," podotkla hovorkyňa ŽSK.       

Pre návštevníkov s deťmi zaviedol ŽSK vo svojich inštitúciách aj niekoľko noviniek. "V spolupráci so študentmi Strednej odbornej školy drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou vytvoril detské kútiky v priestoroch múzeí, galérií či divadiel, ktoré sú vybavené prebaľovacími pultmi a drobným detským nábytkom. V knižniciach zaviedol zvýhodnenú rodinnú registráciu a zjednotil systém rodinných zliav v múzeách. Pripravil tiež praktickú a prehľadnú publikáciu ZA kultúrou v Žilinskom kraji, ktorú vydal v náklade 5000 kusov," uzavrela Remencová.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2017
Divadelný marec v Žilinskom kraji
Okrem širokého spektra výstav, prednášok, besied, tvorivých dielní či súťaží a iných podujatí si kultúrne inštitúcie v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravili v marci program aj pre divadelných nadšencov.
viac
21.06.2019
Na Kuchajde sa v sobotu začína novomestské kultúrne leto
V areáli Kuchajdy v bratislavskom Novom Meste sa v sobotu (22. 6.) začne tohtoročné kultúrne leto. "Naším zámerom je pritiahnuť na Kuchajdu celú rodinu, aby si tu každý našiel niečo zaujímavé. Tomu zodpovedá aj skladba otvorenia kultúrneho leta," priblížil novomestský starosta Rudolf Kusý.
viac
03.09.2019
Prešovský kraj v 1. polroku s rekordným počtom návštevníkov
Prešovský kraj sa znova teší nárastu návštevnosti. V prvom polroku 2019 zavítalo do kraja 481 477 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %.
viac
13.07.2020
Kniha Turca 2019 už pozná svojich víťazov
Turčianska knižnica v Martine, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, odovzdávala v stredu 3.6.2020 ocenenia 12. ročníka čitateľskej ankety o najzaujímavejšiu regionálnu publikáciu uplynulého roka „Kniha Turca 2019“.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %