Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
06.02.2023 01:30

Ceny energií mesto vykrýva i vyššou daňou, šetrí aj na osvetlení


Mesto Trebišov.


Nárast cien energií výrazne ovplyvní a zasiahne do rozpočtu aj mesta Trebišov.


"Ceny energií bude mesto hradiť z mestského rozpočtu, z podielových daní a z príjmu na dani z nehnuteľnosti, kde došlo od 1. januára 2023 k navýšeniu sadzby," uviedla hovorkyňa mesta Martina Mištaničová. Úsporné opatrenia zahŕňajú obmedzenie činnosti mestskej plavárne či verejného osvetlenia.

Platba samosprávy za spotrebu zemného plynu v jednotlivých odberných miestach mesta za uplynulý rok vychádzala na jeden mesiac 10 478 eur. "Za január tohto roka mesto Trebišov už dostalo od zazmluvneného dodávateľa a distribútora zemného plynu zálohovú faktúru, ktorú má uhradiť vo výške 18 438 eur," informovala hovorkyňa. Pre mestskú organizáciu Technické služby (TS) mesta Trebišov podľa radnice mesačné platby za odber zemného plynu, mimo mestskej plavárne, stúpli z doterajších 3018 eur až na 19 000 eur.

Spotreba združenej dodávky elektrickej energie a zabezpečenia distribučných služieb pre mesto za vlaňajšok bola vo výške zhruba 180 000 eur. "Aj z dôvodu doposiaľ doručených zálohových faktúr za dodávku elektriny očakávame v tomto roku 100 až 120-percentné navýšenie minuloročných cien," skonštatovala Mištaničová.

V rámci šetrenia elektrickej energie mesto a TS mesta Trebišov pristúpili k obmedzeniu otváracích hodín mestskej plavárne. Zároveň zaviedli úsporné opatrenia na magistráte a na všetkých strediskách TS mesta, ide o obmedzenie v používaní elektrospotrebičov a elimináciu svietenia v budovách. "Od začiatku roka 2023 TS mesta pristúpili aj k redukcii verejného osvetlenia v meste s ohľadom na udržanie bezpečnosti obyvateľov," oznámila radnica.

V základných a materských školách opatrenia zahŕňajú výmenu klasických žiaroviek za led žiarivky, vypínanie či obmedzovanie osvetlenia, reguláciu kúrenia, znížené osvetlenie v telocvični, počas víkendov vypnuté teplo bez temperovania, v triedach vypnutý jeden radiátor, zredukovanie počtu zapojených chladiarenských prístrojov či odpojenie ohrievačov vody. "Niektoré školy dokonca prestali využívať interaktívne tabule," dodala Mištaničová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.05.2017
Projekt vykurovania Trebišova biomasou zaujal Európsku komisiu
Rekonštrukcia centrálneho systému vykurovania v Trebišove s využitím obnoviteľných zdrojov sa stala finalistom celoeurópskej súťaže energetických projektov, ktorú každoročne vyhlasuje Európska komisia.
viac
01.04.2020
Trebišov s úspornými opatreniami začína od vedenia mesta
V nadväznosti na odhadované scenáre vývoja hospodárstva SR a súvisiaci odhadovaný pokles príjmov plynúcich z podielových daní pre mestá a obce, realizuje mesto Trebišov okamžité úsporné opatrenia.
viac
11.02.2022
V niektorých mestách sa náklady na energiu zvýšia o stovky tisíc eur
Náklady na elektrickú energiu stúpnu v niektorých mestách na Spiši aj o stovky tisíc eur, v Kežmarku majú cenu za dodávku zazmluvnenú na tri roky.
viac
29.09.2022
V súvislosti s rastom cien energií pripravuje obec viacero opatrení
V súvislosti s rastom cien energií pripravuje obec Očová v Zvolenskom okrese viacero opatrení. Sú to napríklad obmedzenie verejného osvetlenia v uliciach i v parkoch. Potvrdila to prednostka očovského obecného úradu Janka Holíková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %