Štvrtok 20.02.2020
Dnes má meniny 
Lívia
°C
11.05.2016 07:00

Archeológovia chcú overiť teórie o vodnej priekope


Michalovská rotunda bola objavená v 70-tych rokoch minulého storočia.


Na Kostolnom námestí v Michalovciach sa začali práce na archeologickom výskume. Nariadil ho Krajský pamiatkový úrad v Košiciach v súvislosti so zemnými prácami, ktoré má mesto v pláne uskutočniť.


Výskum vykonáva Zemplínske múzeum. Pracuje na ňom sedem ľudí pod vedením archeologičky Lýdie Gačkovej. "V prípade potreby tieto kapacity rozšírime," uviedol riaditeľ Zemplínskeho múzea v Michalovciach Maroš Demko.      

Námestie leží v tesnej blízkosti kaštieľa, v ktorého areáli sa nachádzajú ruiny najstaršej sakrálnej stavby tzv. michalovskej rotundy. Neďaleko tiež stojí významný rímskokatolícky kostol. Riaditeľ múzea tvrdí, že ide o historické jadro mesta. "Máme informácie, že doteraz sa tam nikdy nekopalo. Doposiaľ sme zistili, že pod asfaltom sa nachádza vrstva kameňa a jemný štrk. V hĺbke zhruba 50 centimetrov je už hlina," uviedol Demko s tým, že v roku 2014 bol na námestí vykonaný georadarový prieskum, ktorý naznačil, kde by mohli byť umiestnené nejaké útvary. "Jeho nevýhodou je, že nevie určiť, z akého obdobia ten predmet pochádza. Momentálne kopeme na mieste, kde by v hĺbke zhruba 80 centimetrov malo byť niečo zhutnené," uviedol riaditeľ múzea.       

Výskumníci by si chceli overiť najmä teórie o vodnej priekope, ktorá mohla ohraničovať bývalý panský areál. "Na niektorých starých mapách sú totiž vyobrazené mostíky," konkretizoval Demko.      

Záchranný archeologický výskum sa uskutoční v troch etapách. Cena za práce predstavuje pevnú čiastku 19 650 eur bez DPH. Nálezy by mali zostať po zaevidovaní a zdokumentovaní výskumu vo vlastníctve múzea.      

K doteraz najväčším nálezom Zemplínskeho múzea patrí michalovská rotunda, ktorá bola objavená v 70. rokoch minulého storočia. Tá rozprúdila debatu o tom, že hranice Veľkej Moravy mohli siahať omnoho ďalej, ako sa uvažovalo.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.03.2017
Múzeum jaskyniarstva pripravuje cyklus podujatí Čítanie z knižnice
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripravuje na utorok 28. marca prvé z cyklu podujatí s názvom Čítanie z knižnice. Všetky stretnutia budú venované významným osobnostiam pôsobiacim v oblasti ochrany prírody a jaskyniarstva.
viac
23.10.2018
Dávnu históriu kaštieľa má odkryť jeho archeologický výskum
Žiarsky kaštieľ, ktorý pred časom mesto získalo do svojho vlastníctva, čaká archeologický výskum. Samospráva chce zmapovať jeho históriu z čias, kedy bol využívaný ako letné sídlo ostrihomských arcibiskupov, ale aj z čias biskupa Štefana Moysesa.
viac
08.08.2019
Zemplínske múzeum po štyroch rokoch otvorí svoje brány
Zemplínske múzeum v Michalovciach sídliace v barokovo-klasicistickom kaštieli otvorí po štyroch rokoch trvajúcej uzávere svoje brány opäť 21. septembra. Uviedol to predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka počas stredajšieho oficiálneho prebratia stavby od zhotoviteľa.
viac
27.12.2019
Výstava Perníkový Bardejov pozostáva zo zmenšenín Radničného námestia
Výstava Perníkový Bardejov, ktorú sprístupnili v Hornošarišskom osvetovom stredisku (HOS) v Bardejove, pozostáva zo zmenšených kópií jednotlivých budov tamojšieho Radničného námestia. Podľa slov riaditeľa HOS Juraja Bochňu ňou chceli vzdať hold predkom, ktorí vybudovali mesto.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %