Pondelok 18.03.2019
Dnes má meniny 
Eduard
°C
15.04.2018 09:52

Župa vyčlenila na prímestskú dopravu ďalších vyše 1,2 milióna eur


Ilustračná snímka


Prešovský samosprávny kraj dofinancuje straty v prímestskej doprave a podporí aj zvýšenie miezd vodičov. Na tento účel zo svojho rozpočtu vyčlenil 1 267 000 eur.


Vodiči autobusov prímestskej dopravy v Prešovskom samosprávnom kraji budú lepšie mzdovo ohodnotení. S účinnosťou od 1. apríla do konca roka 2018 sa u štyroch dopravcov zvýši priemerná mesačná mzda vodičov o približne osem percent. Úprava platov sa týka SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty. Po vzájomnej dohode kraja s dopravcami došlo k zvýšeniu ekonomicky oprávneného nákladu (EON) o 0,03 eur na kilometer v položke mzdy. Na tento účel samospráva vyčlenila zo svojho rozpočtu 635-tisíc eur. Mesačná mzda vodičov autobusov sa tak zvýši o približne 70 eur, v priemere z 871 eur na 941 eur.

Krajská samospráva vyčlenila ďalších vyše 632-tisíc eur na dofinancovanie strát, ktoré vznikli dopravcom v minulom roku za služby poskytované vo vnútroštátnej doprave. Tie súvisia najmä s vyššou cenou nafty.

Náklady autobusových spoločností na zabezpečenie prímestskej dopravy sa vlani vyšplhali k takmer 33 miliónom eur. Kraj na úhradu služieb vo verejnom záujme vynaložil približne 19,5 milióna eur. V minulom roku sa prímestskou autobusovou dopravou prepravilo viac ako 22 miliónov cestujúcich

Autor: Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.09.2016
Župné cyklobusy môžete využiť posledných 18 dní
Už len 18 dní budú premávať jedinečné autobusy vybavené špeciálnymi cyklovozíkmi. Žilinská župa aj tento rok pripravila pre milovníkov cyklistiky úspešný koncept cyklobusov, ktoré toto leto prepravili od polovice júna do konca augusta už 933 cestujúcich s bicyklami.
viac
24.01.2018
Prvý plne elektrický autobus zaradia do prevádzky v MHD Poprad
Prvý slovenský plne elektrický autobus značky Leonis Electric výrobcu TROLIGA BUS bude od budúceho týždňa zaradený do testovacej prevádzky v MHD Poprad. Vývoj prototypu trval 2 roky.
viac
19.07.2018
Dopravu v prešovskej župe zlepší tzv. Masterplan
Prešovský samosprávny kraj si dal vypracovať strategický dokument pre oblasť dopravy s názvom „Plán udržateľnej mobility Prešovského samosprávneho kraja“, tzv. Masterplan. V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) naň získal vyše 340 tisíc eur.
viac
04.10.2018
Kraj prispeje knižniciam na nákup nových kníh
Prešovský samosprávny kraj prispeje knižniciam vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na nákup nových kníh. Zo svojho rozpočtu vyčlenil na tento účel 150 tisíc eur. Účelovou dotáciou chce krajská samospráva podporiť zvyšovanie čitateľskej gramotnosti a kultúru čítania najmä u detí a mladých ľudí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.80 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %