Pondelok 17.12.2018
Dnes má meniny 
Kornélia
-3°C Bratislava
27.02.2018 10:26

Zimnej Blumiády 2018 sa zúčastňujú seniori zo Slovenska a Česka


Blumino - logo Blumiády, zdroj: Košický samosprávny kraj


V rekreačnom stredisku Jahodná pri Košiciach súťažia klienti dvadsiatich domovov sociálnych služieb z celého Slovenska a z dvoch zariadení z Českej republiky. Od utorka do štvrtka (1. 3.) sa tam konajú zimné pohybovo-športové hry Blumiáda 2018.


"Som rád, že je v našom kraji takáto aktivita ľudí so zdravotným znevýhodnením. Všetky športové zápolenia sú prispôsobené ich možnostiam a zdravotnému stavu účastníkov. Teším sa na športovú atmosféru, ktorá zavládne na Jahodnej počas tejto jedinečnej olympiády," povedal predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka, ktorý nad podujatím prevzal záštitu.       

Stodvadsať účastníkov na ôsmom ročníku malej olympiády súťaží v rôznych športových disciplínach.       

"Všetky športové zápolenia sú prispôsobené ich možnostiam a zdravotnému stavu. Pre účastníkov je pripravená prekážková snehová dráha, snežná jazda na kolesách, matracoch aj na sánkach či maľovanie na sneh. Komu bude vonku zima, môže si zaplávať v teplom bazéne, alebo si vyskúšať trenažéry futbalu, streľby či jazdy na aute v interiéri," priblížil program trojdňových hier riaditeľ Domova sociálnych služieb (DSS) Domko Martin Vatra.       

Pretekári si vyrobia vlastnoručne maľované tričká s logom Blumiády. Večer na olympionikov čaká program plný prekvapení a zábavy. Vystúpia v ňom herci bábkového divadla a hudobníci z Košíc. Svoju fantáziu pretekári ukážu aj na záverečnom karnevale v stredu (28.2), ktorý vyvrcholí ohňostrojom.       Celoslovenská akcia je pomenovaná po židovskej rodine Blumovcov, ktorá v Plešivci na Gemeri založila prvý ústav pre slaboduchých v Rakúsko–Uhorsku, pôvodne nazvaný ako Blumov ústav. V roku 1953 bol premenovaný na Psychiatrickú liečebňu v Plešivci.       

Podujatie organizuje zariadenie Domko - Domov sociálnych služieb (DSS) v Košiciach v spolupráci s občianskym združením Domko v umení s finančnou pomocou Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý akciu podporil zo svojho grantového programu sumou 10-tis. eur. Ďalších 2600 eur pridalo občianske združenie Domko v umení, ktoré pôsobí pri DSS.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.05.2016
Región Gron motivuje ľudí k vyčisteniu prostredia originálnou súťažou
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Gron vymyslela originálny spôsob ako motivovať ľudí k vyčisteniu svojho okolia. Hlavný týždeň čistenia a brigád prebehne od 9. do 14. mája.
viac
21.06.2016
Bánovce nad Bebravou pozývajú na tretí ročník podujatia Tu žijem! 2016
Už po tretí raz sa spoločenské, kultúrne a športové organizácie pôsobiace na pôde mesta Bánovce nad Bebravou dali dohromady, aby privítali leto a prázdniny prezentáciou toho, čím celý školský rok žili.
viac
13.09.2016
V Kapušanoch sa vrátia do stredoveku
Kapušany pozývajú na veľkolepé dvojdňové podujatie Návrat do stredoveku, ktoré sa uskutoční v dňoch 17. – 18. 9. 2016.
viac
08.09.2017
Do života Rimanov môžete nahliadnuť na XX. ročníku Rímskych hier
XX. ročník Rímskych hier prinesie celé spektrum zo života Rimanov – civilného aj vojenského života.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.07 %